Türkiye'nin Mobil Veri Trafiği Çıldırmış Durumda

Türkiye'nin Mobil Veri Trafiği Çıldırmış Durumda

Bağlantı hızlarından ne kadar şikayet etsek de mobil veri trafiğimiz hızla artıyor. Türkiye’nin mobil veri trafiğine ait son BTK araştırmasının sonuçları açıklandı.

BTK’nın yayınladığı rapora göre Türkiye'de 2009 yılında mobil işletmecilerin toplam gelirinin yüzde 2,3'ü data hizmetlerinden elde edildi, öte yandan 2015 yılı ilk çeyreği itibarı ile bu oran yüzde 30'a ulaşmış görünüyor.

BTK’ya göre mobil veri trafiği 50 kat artarken, mobil işletmecilerin geliri de 15 kat artmış bulunuyor. Bu rakamlar 2009 yılında ödediğimiz para ile 3 kat daha fazla veriye erişildiği anlamına da geliyor. BTK raporu, Türkiye'nin son 13 yılda bilgi teknolojileri ve iletişim alanında büyük bir sıçrama yaptığına işaret ederek, Türkiye'de 72 milyonu aşan mobil telefon abonesi bulunduğuna ve 0-9 yaş nüfus hariç tutulduğu zaman nüfusun tamamının mobil telefon abonesi olduğuna dikkat çekiliyor.

BTK raporunun son paragrafında ise, "Ülkemizde 2009 yılında mobil işletmecilerin toplam gelirinin yüzde 2,3'ü data hizmetlerinden elde edilirken, 2015 yılı ilk çeyreği itibarı ile bu oran yüzde 30'a ulaştı. Trafik 50 kattan fazla artarken, işletmecilerin geliri 15 kat artmış görünüyor. Bu durum, 2009 yılında ödediğimiz para ile 3 kat daha fazla veriye eriştiğimiz anlamına geliyor. Mobil genişbant hizmetlerinin tüm vatandaşlarımıza makul fiyatlarla sunulması, önümüzdeki yıllarda da bu hizmetin yaygınlaştırılması ve hizmetin daha hızlı erişimle sağlanması da çok önemli" ibaresi dikkat çekiyor.

Türkiye'de İnternet Kullanımı Neredeyse Toplam Nüfusa Yaklaştı

Çok Sayıda Telefon ve Tablet Bakanlık Emriyle Toplatılıyor

BTK’dan Çok Önemli Kayıp-Çalıntı Telefon İhbar Hattı Açıklaması

YORUMLAR