Twitter CEO'su Google Yerine DuckDuckGo Kullanıyor

İnternetin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı yıllarda arama motorları arasında mücadele vardı. Günümüzde ise Google’ın en çok kullanılan arama motoru olduğu kabul edildiği için arama motorları arasında eskisi gibi çekişme olduğunu görmüyoruz. Her ne kadar Google çok fazla kullanılsa da güvenlik gibi bazı sebeplerden dolayı internet kullanıcıları başka arama motorlarına yönelebiliyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Google’dan başka arama motoru kullandığını paylaştığı tweet’inde açıkladı. Özellikle Twitter gibi büyük bir platformun CEO’sunun Google yerine DuckDuckGo kullandığını açıklaması ilgi çekti.

Dorsey, “DuckDuckGo’yu seviyorum. Bir süredir varsayılan tarayıcım o. Uygulaması daha da güzel!” şeklindeki tweet’ini takipçileriyle paylaştı.

DuckDuckGo, kullanıcı verilerini saklamaması ve gizlilik sağlaması ile biliniyor. Diğer arama motorlarında verilerinizin büyük araştırma şirketlerine satılması gibi bir risk söz konusuyken bu tarayıcı, kullanıcı gizliliğine önem verdiği için dikkat çekiyor. İstatistiklere bakıldığındaysa DuckDuckGo'da günlük ortalama 40 milyon sorgu yapılıyor. Google’da ise günlük yapılan arama sayısı 5.8 milyarı buluyor. Ancak Google yaygın olarak kullanılsa da internetteki faaliyetlerinizi takip ettiğini aklınızda bulundurmanız lazım.

Dorsey’nin tweet’inden sonra dikkatleri üzerine çeken DuckDuckGo, diğer platformların da kullanıcı gizliliğine önem vermesine yol açacak mı göreceğiz.

YORUMLAR