Twitter, Epilepsi Hastalarını Korumak için Hareketli Görselleri Yasakladı

Twitter, bazı kullanıcıların tweetlerinde kullandıkları görsellere karşı epilepsi hastaları için önlem aldığını açıkladı. Önlem dahilinde APNG türü dosyaların paylaşılmasını yasaklayacaklarını açıklayan Twitter, bu sayede hareket eden ve parlayan görüntülerden rahatsız olan kişilerin kendilerini platformda daha güvende hissetmelerini hedefliyor.

Sara olarak da bilinen ve nörolojik bir hastalık olan epilepsi, hastaların gördükleri şeyler nedeniyle nöbet yaşamalarına neden olabiliyor. ABD'de bulunan Epilepsi Derneği’nin açıklamalarına göre epilepsi hastaları ışığa karşı duyarlı oldukları için Twitter'da paylaşılan görüntülerin hedefi haline geldi.

Parlayan ve yanıp sönen ışıklara maruz kalmak gibi şeyler epilepsi hastalarının yüzde 3’ünde nöbetlerin yaşanmasına neden olabiliyor. Fotosensitif epilepsi olarak da bilinen bu durum, daha çok çocuklarda ve ergenlik döneminde olan kişilerde yaygın olarak görülüyor.

Twitter, herkesin güvenli bir Twitter deneyimi yaşamasını ve bu nedenle de artık APNG türü paylaşımların önüne geçeceklerini açıkladığı tweette, epilepsi hastaları da dahil olmak üzere hareket eden ve parlayan görüntülere karşı hassasiyeti olan kişilerin güvenlikleri için bunu yapacaklarını belirtti.

Olayın ilgi çekmesinin nedeni ise geçtiğimiz ayın Ulusal Epilepsi Farkındalığı Ayı olması nedeniyle bazı troll hesapların çeşitli ışık efektleri bulunduran görüntüler paylaşmasından kaynaklanıyor. Bu saldırıdan kimlerin etkilendiği şu an için bilinmese de Twitter'ın aldığı önlemler umarız ki epilepsi hastaları için gösterilen hassasiyetin artmasına yardımcı olur.

YORUMLAR