Twitter Sahte Putin Hesabını 6 Yıl Sonra Kapattı

Putin twitter

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Twitter, altı yıldır açık olan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’i taklit ederek, milyonlara varan takipçilere ulaşan sahte sayfayı, en sonunda kapattı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Twitter, “Rus yetkililerden aldığımız bilgiler doğrultusunda @putinRF_eng sahte hesabını askıya aldık” ifadelerini kullandı. Buna rağmen hesabın neden altı yıldır açık olduğu ya da gelen şikayetlere rağmen neden katılmadığına dair açıklama yapılmadı. Reuters’a açıklama yapan Twitter sözcüsü Ian Plunkett ise hesabın Putin ile alakalı olmadığını doğruladı.

Hesap kapatılmadan alınan bazı ekran görüntülerinde Putin İngilizce hesabının Kasım 2012 tarihinde açıldığı görülebiliyordu. 1 milyon 4 bin 850 takipçiyle önemli bir kitle yakalamayı da başaran Putin, hesapta Putin'in görüşmeleri ile ilgili resmi bağlantılar ve ikna edici mesajlar gönderiliyordu. Hatta bazı yetkililer dahi bu doğrulanmamış hesabı Putin'in gerçek hesabı olduğunu sanarak takip ediyordu. Business Insider gazetesi de bu sahte Putin hesabından takip edilen 20 kişiyle ilgili bir haber yayınlamıştı.

Putin ise bu yıl sosyal medyada yer almadığını, akıllı telefonu olmadığını da söylemişti. Putin'in temasları çoğunlukla Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov tarafından ya da @KremlinRussia_E ve @KremlinRussia hesaplarıyla aktarılıyor. Bu hesaplarda Putin'in kişisel düşünceleri değil, Kremlin'in düşünceleri paylaşılıyor.