Twitter ve Google Yasaklarına İtiraz Edildi

Twitter ve Google Yasaklarına İtiraz Edildi

Hukukçu akademisyenler, Türkiye'nin gündemine oturan sosyal medya yasaklarına karşı harekete geçti. İtirazın temel gerekçesi ifade özgürlüğünün engellenmesi olarak ifade edildi.İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Kerem Altıparmak, erişim engelleme kararlarına mahkeme yoluyla itiraz ettiler. İtirazın temel dayanağını ise ifade özgürlüğü ve alınan kararlarda hukuki dayanağın olmaması olarak ifade ettiler. 

Türkiye'nin gündemine oturan şehit Savcı Mehmet Kiraz haberleriyle ilgili içerik engellemesi kararı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başvurusuyla 3 ayrı sulh ceza mahkemesince verilmişti.

Bu kararlar, 166 web adresinin listelendiği 1. Sulh Ceza Mahkemesi, genel engellemenin yer aldığı 8. Sulh Ceza Mahkemesi ve Google'a odaklanan 6. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararlarıydı.

CnnTurk’e konuşan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, ‘Bu erişim engeli ifade özgürlüklerine aykırıdır ve hiç bir hukuki dayanağı yoktur" dedi. 

 YouTube, Facebook ve Twitter'a Erişim Engelleniyor mu?

YORUMLAR