Twitter'ın Hashtag'i 10 Yaşında!

Twitter'ın Hashtag'i 10 Yaşında!

Sosyal medya dilinin temel taşlarından biri haline gelen hashtag, 10 yıl önce bugün ortaya çıkmıştı. Günlük hayatımızda dahi dilimizin bir parçası haline gelen hashtag’in onuncu yılı şerefine Twitter hashtag hakkında dikkat çekici bilgiler verdi.

23 Ağustos 2007 tarihinde yani bundan tam 10 yıl önce doğan hashtag, aradan geçen on yıl içinde sosyal medyanın en sık kullanılan sembollerinden biri oldu. Atılan milyonlarca tweet’i kategorize etmek veya öne çıkarmak amacıyla kullanılan hashtag günlük konuşma diline bile yayıldı. Küresel çapta yayılan akımlar ve çeşitli farkındalık kampanyaları da yine hashtag sayesinde öne çıktı.

Dünyada olup bitenleri konu başlıkları halinde görmek adına kullanıcılara yardımcı olan hashtag sembolü bugün günde yaklaşık 125 milyon paylaşımda yerini alıyor. Spor organizasyonlarından toplumsal olaylara, gündemdeki tartışmalardan farkındalık kampanyalarına birçok konu başlığını gündemin zirvesine çıkarma potansiyeli olan hashtag’in onuncu yılına özel olarak Twitter bazı ilginç veriler paylaştı.

Öncelikle günde 125 milyon hashtag’li paylaşımın yapılması oldukça dikkat çekici bir veri iken, ilk kez ortaya çıktığı yıl olan 2007’de en fazla ilgi çeken hashtag yalnızca 9 bin kez kullanıldı. 2017 yılında ise en dikkat çeken hashtag 300 milyondan fazla kez kullanıldı.

Donad Trump ve Justin Bieber ile ilgili hashtag’lerin son zamanlarda en çok kullanılan kişiler olduğu görülürken, ödül şovları son on yılda hashtag’in en çok kullanıldığı etkinlik oldu. #MTVHottest, #MTVStars, #KCA, #iHeartAwards, #BesFanArmy hashtag’leri üç milyardan fazla kez kullanıldı.

Hakkında en fazla hashtag kullanılan televizyon şovu #TheWalkingDead olurken tüm zamanların en çok kullanılan filmi ise #StarWars oldu. ABD’nin en çok konuşulan spor etkinliği #SuperBowl olurken dünya çapında en çok tweet alan organizasyon #Euro2016 oldu. #tbt hashtag’lerinin ise 120 milyon kez paylaşıldığı tespit edildi. Twitter hashtag’in 10. yıl kutlamaları için 23 Ağustos’a kadar sürecek olan #Hashtag10 etiketi açarken bir günlük özel bir emoji de kullanılacak.

Donald Trump Twitter'dan Ayrılırsa Platform Ekmeğinden Olur mu?

Twitter Tarihinin En Çok Beğenilen Paylaşımı Obama'dan Geldi

YORUMLAR