Uber, 2.9 Milyon Sterlin Ödemek Zorunda Kalacak

Uber, 2.9 Milyon Sterlin Ödemek Zorunda Kalacak

Londra ulaştırma regülatörü ‘Transport for London’, Uber gibi ulaşım şirketlerinin şehirde çalışması için ödemesi gereken miktarı açıkladı. Açıklanan lisans ücretlerine göre Uber’in tam 2.9 milyon Sterlin ödemesi gerekecek.

İngiltere, ülkede faaliyet gösteren ulaşım şirketlerine yönelik yeni düzenlemeler getiriyor. Dünyanın en büyük ulaşım servislerinden bir tanesi olan Uber, Londra’da hizmet vermeye devam etmek istiyorsa oldukça yüklü bir meblağı gözden çıkarmak zorunda kalacak.

Uber, daha önce Transport for London’dan beş yıllık aldığı lisans karşılığında yalnızca 2.826 Sterlin ödüyordu. Yeni sistem uyarınca şirket, bir beş yıl daha lisans almak için tam 2.9 milyon Sterlin ödemek zorunda kalacak. Bu fiyat, 10,001’den fazla araca sahip ulaşım filoları için geçerli olacak. 1.001 ila 10.000 araç arasında filoya sahip olanlar ise beş yıllık lisans için 700.000 Sterlin ödemek zorunda.

Geçen yıl küresel bazda tam 6.5 milyar dolar gelir elde eden Uber’in, lisans için gerekli miktarı ödemesi zor olmayacaktır. Fakat 2013 yılında ödenen paraya baktığımızda, iki fiyat arasında büyük bir uçurum olduğunu söyleyebiliriz.

Uber’in Londra’da 3.5 milyon müşterisi olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte Uber'in lisansını yenileyip yenilemeyeceği henüz kesinleşmedi. Şirketin kararını bu ayın sonuna kadar açıklaması bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda bir grup milletvekili, TfL’ye yazdıkları mektupta, Uber’in yolcu güvenliği konusunda yeterli olmadığını ve gözetim altında tutulması gerektiğini bildirmişti. Uber her ne kadar bu iddiaları reddetse de, TfL’nin yürürlüğe koyduğu sistem nedeniyle başı az da olsa ağrıyabilir.

Transport for London Genel Müdürü Helen Chapman yaptığı açıklamada, Londralıların güvenliklerinin her şeyden önemli olduğunu belirtti. Chapman, “Ücret değişiklikleri, yasadışı ve tehlikeli faaliyetleri engelleyen sistemimize fon sağlayaktır. Bu süreçlerde her kesimden insanın görüşlerini dinledik. Küçük ve orta boy işletmecilere, filolarının boyutlarını nasıl yönetecekleri konusunda daha fazla esneklik sağlamak için ücret yapısını değiştirdik "dedi.

Bakalım Uber, yeni düzenlemeler karşısında nasıl bir adım atacak?

Uber 2020 Yılında Müşterilerini 'Uçuracak'

FBI, Uber'i Mercek Altına Aldı

Uber’in Yeni CEO’su, Eski İşinden Ayrıldı

YORUMLAR