Uber'den 'Gerçek Zamanlı Kimlik Tespiti' Özelliği

Uber, 'Gerçek Zamanlı Kimlik Tespiti' Özelliğini Hayata Geçiriyor

2015 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren popüler taksi çağırma uygulaması Uber, sürücü ve yolcuların güvenliklerini artırmak için 'Gerçek Zamanlı Kimlik Tespiti' özelliğini devreye sokuyor.

Dünya çapında 80 ülkede ve 300 şehirde internet üzerinden ulaşım hizmeti veren San Francisco merkezli şirket, çok önemli bir hizmeti hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Gerçek Zamanlı Kimlik Tespiti adındaki özellik, araç içerisindeki sürücünün uygulamaya kayıtlı görünen sürücüyle aynı kişi olup olmadığını tespit ediyor. Sürücülerin çevrimiçi olmadan kendi fotoğraflarını çekmelerini zorunlu kılan sistem, sürücü hesaplarının istismar edilme tehlikesini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Sürücü ve yolcuların güvenliklerini artırmak adına uygulamaya yeni özellikler dahil eden Uber, uzun bir zamandır üzerinde çalıştığı anonim telefon numarası hizmetini de devreye sokuyor. Bu özellikle birlikte, sürücü ve yolcu birbiriyle iletişim kurduğunda her iki telefon numarası da otomatik olarak gizleniyor. Böylelikle hem sürücülerin hem de yolcuların kişisel bilgileri korunmuş olacak.

Konuyla ilgili konuşan Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, "Uber uygulamasının özelliklerini geliştirmek için yapılan yenilikçi projeler hiçbir zaman bitmiyor. Uber’i Türkiye’de kullanan yolcuların ve sürücülerin memnuniyetini artırmaya yönelik yeni özellikler ekleyerek teknolojimizi geliştirmeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Uber, halihazırda sisteme entegre olmak isteyen sürücülerden temiz sabıka kaydına sahip olmalarını istiyor. Gerekli diğer belgeleri tamamlayan adayları bir dizi eğime soktuktan sonra sınava tabii tutan şirket, başarılı olan adayları sisteme dahil ediyor.