Uber Vergi Ödemeye Başladı

Uber Vergiye Ödemeye Başladı

Türkiye’deki faaliyetlere tüm zorluklara rağmen devam etmeye çalışan popüler araç paylaşım hizmeti Uber, aylar süren tartışmaların ardından Maslak Vergi Dairesi’ne kayıt olarak vergi ödemeye başladı.

Dünya çapında pek çok ülkede hizmet veren California merkezli şirket, belki de en zorlu operasyonunu Türkiye’de yürütüyor. 

İstanbul, Bodrum ve Çeşme’de 3 binden fazla sürücüye sahip olan Uber, adeta taksicilerin korkulu rüyası haline geldi. Özellikle İstanbul’daki taksicilerin saldırılarıyla karşı karşıya kalan Uber şoförleri, pek çok defa araçtaki müşterileriyle birlikte ölümün kıyısından döndü. 

Geçtiğimiz yıldan bu yana süren Uber-taksi krizinde yeni bir gelişme yaşandı. Vergi vermediği için eleştiri oklarının hedefinde kalan şirket, bu eleştirilerin önünü kesmek adına Maslak Vergi Dairesi'ne kaydoldu.

uber vergi

Uber'in vergi dekontu

Habertürk 'ten Esra Boğazlıyan'ın haberine göre; adresini Hollanda Amsterdam olarak gösteren Uber, Maslak Vergi Dairesi'ne Türkiye'den kazandığı yüzde 20'lik komisyonun bedelini ödemeye başladı.

Buna rağmen Uber’in vergi mükellefi olması, taşımacılık yapabileceği anlamına gelmiyor. ABD’li şirkete ait araçların trafiğe çıkabilmeleri için belediye veya ilgili kurumlardan yol belgesi alması gerekiyor. 

Türkiye’de müthiş bir potansiyele sahip olan ve müşteri odaklı hizmet politikasıyla ulaşımın birinci alternatifi haline gelen Uber, bu adımıyla birlikte hareket alanını artırmayı hedefliyor.