Ubuntu Touch Geliştirici Önizlemesi Bu Hafta Yayınlanacak

Ubuntu Touch Geliştirici Önizlemesi Bu Hafta Yayınlanacak

Uzun süredir beklenen Ubuntu Mobil'in tanıtımı CES 2013 Tüketici Elektroniği Fuarı'nda gerçekleştirilmişti. Ancak kullanılabilir bir Ubuntu Mobil veya resmi adıyla Ubuntu Touch'a erişim maalesef mümkün değildi ve yeni işletim sistemini test etmek isteyenlerin elleri boş kalıyordu.

Firefox OS ile birlikte en çok beklenen mobil gelişmelerden birisi olan Ubuntu Touch'ın pek çok akıllı telefon üreticisi tarafından benimsenmesi ve yeni modellerde kullanılması bekleniyor. Bunun yanında HTC'nin yeni tabletinin de Ubuntu Touch işletim sistemiyle birlikte piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Ubuntu'nun yapımcısı Canonical, Samsung Galaxy Nexus ve LG Nexus 4 için Ubuntu Touch'ın hazır olduğunu ve tüm sistem dosyalarıyla birlikte geliştiriciler için bu hafta içerisinde sunulacağını açıkladı. 21 Şubat olacağı tahmin edilen yayınlanma tarihinin ardından uygulama geliştiricileri kolaylıkla Ubuntu Touch'ı inceleyebilecekler ve böylece uygulamalarını geliştirmeye başlayabilecekler.

Henüz final sürümünden uzak durumda olsa da bir kaç yıl içerisinde Ubuntu'nun mobil dünyada kendinden sıklıkla söz ettireceği kesin görünüyor. Hem HTML 5 uygulamaları desteklemesi hem de Qt/QML ile bütünleşik uygulama geliştirme imkanı nedeniyle geliştiricilerin pek zorlanacakları da düşünülmüyor.

Samsung Galaxy S4 14 Mart'ta Tanıtılacak

YORUMLAR