Uçan Taksiyle Şehirler Arası Yolculuk Yapmak İster Misiniz?

İngiltere merkezli Vertical Aerospace şirketinin yeni ürünü uçan taksiler test aşamasına başladı. Bu taksilerin saatte 300 km hızla gidebildikleri ve şehirler arası yolculuk yapabildikleri dile getirildi.

Vertical Aerospace tarafından geliştirilen uçan taksinin henüz test sürecinde olduğu belirtildi. Bundan dolayı şimdilik en fazla 160 kilometre mesafe gidebildiği ifade edilen uçan taksilerin 500 kilometreye ulaşması hedefleniyor. Ayrıca dört yıl boyunca test aşamasında kalacak taksinin 2022 yılında hizmet vereceği düşünülüyor.

500 km mesafe giderek şehirler arası yolculuk yapabileceği dile getirilen uçan taksinin İngiltere'nin başkenti Londra'dan kalkıp Fransa'nın başkenti Paris'e kadar gitmesi planlanıyor. Böylelikle ulaşımda yepyeni bir deneyim sunacak olan Vertical Aerospace, havalimanlarındaki yükün azaltmasını ve havayolu taşımacılığındaki uzun prosedürlerden kurtarılmasını istiyor.

Rolls Royce, Google ve UBER gibi markaların da ilgi gösterdiği bu alanda zorlu rakiplerle kapışacak olan şirketin kurucu isimlerinden Stephen Fitzpatrick açıklamalarda bulundu. Fitzpatrick araçların ilk aşamada pilotlar tarafından kullanılacağını, uçuşun mevcut havacılık kurallarına göre gerçekleşeceğini belirtti. Ancak daha sonraki süreçlerde yapay zeka tarafından uçurulan taksilerin de olacağını söyledi.

YORUMLAR