Uzaya Giden Kozmonotların Beyni Değişiyor

Uzaya Gden Kozmonotların Beyni Değişiyor

Alman, Belçikalı ve Rus bilim insanları, uzayda uzun süre görev yapan kozmonotlar üzerinde bir araştırma yaptı. 10 kozmonotun beyinlerinin incelendiği araştırmada, kozmonotların beyinlerinde çeşitli değişimler yaşandığı belirlendi.

Araştırmada, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) giden, yaş ortalamaları 44 olan ve uzayda ortalama 6 ay görev yapan erkek kozmonotların beyinleri, uzaya çıkmadan önce, dünyaya geri döndükten 9 gün ve 7 ay sonra MRI ile incelendi.

Sonuçları The New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, uzayda uzun süre görev yapan kozmonotların beyinlerindeki beyaz ve gri maddede geniş çaplı değişimler meydana geliyor.

Uzmanlara göre, kozmonotların beynindeki gri maddedeki azalma Dünya’ya geri dönüldüğünde büyük ölçüde normale dönüyor. Beyindeki beyaz maddede görülen hacim kaybının ise dünyaya dönüldükten 7 ay sonra bile artış gösterdiği belirlendi. Ayrıca, uzun uzay yolculuğundan 7 ay sonra bile omurilik sıvısı akışındaki değişimin eski haline dönmediği tespit edildi.

Ludwig-Maximilians-Univeristat München'de nörolog ve nöro görüntüleme profesörü olarak çalışan ve aynı zamanda araştırma ekibinde yer alan Profesör Peter zu Eulenburg, beyindeki bu değişimlerin kozmonotlar için ne anlama geldiğinin şimdilik bilinmediğini söyledi.