Venezuela'nın Kripto Parası Petro'ya Türkiye'den Yatırım

Venezuela Petro Türkiye

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan finansal ablukayı kırmak için yerel kripto paralarını çıkaracaklarını açıklamıştı. Bugün, Petro adı verilen o kripto paranın Türkiye’den de yatırım alacağı iddiaları ortaya atıldı.

Eski otobüs şoförü Nicolas Maduro, Chaves sonrası Venezuela’nın başında geçmiş ve izlediği politikalarla dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan ülkeyi ekonomik krize götürmeyi başarmıştı. Ekonomik krizin sebebini Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan finansal ablukalar olarak gösteren Maduro, bir süre önce devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasıyla birlikte Petro adı verilen bir kripto para hazırladıklarını, bu kripto para aracılığıyla ablukayı aşabileceklerini söylemişti.

İlk etapta 100 milyon adet üretilecek ve market cap’ini aşağıda tutacak olan Petro’nun, birim fiyatının 59,07 dolar olarak belirleneceği söylenirken, bugün sürpriz bir bilgi daha ortaya çıktı. Venezuela Üniversite Eğitimi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Hugbel Roa, Petro’ya Türkiye ve Katar’dan yatırım alacaklarını açıkladı. Roa, Türkiye ve Katar’ın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerinden yatırımcıların da Petro ile ilgilendiğini söylerken, yapılan çalışmaların ardından yeni kripto para biriminin yakın zaman sonra kullanıma açılacağı belirtti.

 

                             

YORUMLAR