Venezuela’nın Yerel Kripto Parası El Petro Satışa Çıkıyor

Venezuela’nın Yerel Kripto Parası El Petro Satışa Çıkıyor

Kriptokrasiye yönelik önemli hamlelere imza atan Venezuela, El Petro adındaki yerel kripto parasını 29 Ekim’de satışa çıkaracak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından konan ekonomik bariyerleri, resmi kripto parası El Petro ile aşmak isteyen Venezuela, içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmanın hesaplarını yapıyor.

Ülkenin petrol, doğalgaz ve elmas rezervleriyle desteklenecek olan El Petro, bu yılın başlarında ön satışa çıkmış ve ilk gününde 735 milyon dolar yatırım almıştı.

Venezuela'da Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami, ülkenin ilk resmi kripto parasının 29 Ekim’de satışa çıkacağını açıkladı.

Venezuela'da Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami

Tareck El Aissami

Devlet Başkan Yardımcısı El Aissami, El Petro’nun satışının dolar veya euro gibi yabancı para birimleriyle yapılabileceği gibi, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital paralarla da yapılabileceğini söyledi. 

Hükümetin El Petro ile ödeme yapma gücüne sahip olduğunu dile getiren El Aissami, ödeme ve birikim seçeneklerinin ise kasım ayında hizmete sunulacağını açıkladı. Ülkedeki firmalara El Petro ile ticaret yapma çağrısında bulunan El Aissami, ülkenin yerel dijital parasının ekonomiye bir an önce entegre olması gerektiğini belirtti.

İspanyol havayolu şirketi Air Europa ile işbirliği kuracaklarını aktaran El Aissami, müşterilerin bu firmadan yapacakları işlemlerde El Petro’yu kullanabileceklerini söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 2017 yılının sonunda kendi kripto paralarını çıkaracaklarını duyurmuştu.

Caracas hükümeti, kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılması durumunda izlenebilmesi ve gerektiğinde müdahale edilebilmesi için Bitcoin madenciliği yapan kişileri kayıt altına alıyor.