Venüs'ün Sıradışı Bulutlarındaki Gizem Çözülüyor

Venüs'ün Bulutlarındaki Gizem Çözülüyor

Venüs'teki ilginç bulut oluşumlarının ardındaki gizem hala büyük bir merak konusu. Gezegenin bulutlarındaki karanlık lekeleri gözlemleyen bilim insanları, bulutların Dünya'dakiler gibi sülfürik asit ve ışık emici parçacıklardan oluştuğunu keşfetti.

Astrobiology dergisinin 30 Mart tarihindeki sayısında yayınlanan bir çalışmada, California'daki bir araştırma ekibi, Venüs'teki kimyasal ve fiziksel özelliklerin yanı sıra orta derecedeki sıcaklığın ve basıncın, dünya dışı yaşam formlarına uygun olduğunu belirtiyor.

Bulut katmanlarından elde edilen kızılötesi görüntüleri inceleyen bilim insanları, bulutların üzerindeki karanlık lekelerin Dünya'dakine benzer bir şekilde sülfürik asit ve ışık emici parçacıklardan oluştuğunu keşfetti.

Venus bulutları

"Daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için oraya gitmemiz ve bulutlardan örnek almamız gerekiyor" diyen Pomona'daki California Politeknik Üniversitesi'nden Prof. Rakesh Mogul, Venüs'ün astrobiyoloji keşifinde yeni bir dönemin kapısını arayalabileceğini söyledi.

Bugün olmasa bile ilerde bir gün Dünya dışı yaşama dair kesin kanıtların bulunacağını ifade eden Mogul, bilimin bu yöndeki çalışmalarının artarak devam etmesi gerektiğini belirtti.

NASA, 16 Nisan'da yeni uzay teleskobu Transiting Exoplanet Survey Satellite'i (TESS) uzaya fırlatacak. Yaşanabilir gezengenlerde yapacağı bilimsel araştırmaların yanı sıra binlerce yeni gezegeni de keşfetmesi planlanan TESS, SpaceX'in Falcon 9 roketiyle taşınacak.

YORUMLAR