Vimeo'ya Erişim Engellendi

Vimeo'ya Erişim Engellendi

Dünyanın en çok tılanan 100 sitesi arasında yer alan Vimeo dün geceden itibaren mahkeme kararı ile erişime kapatıldı. Eğer Vimeo üzerinde bir video seyretmek istiyorsanız karşısınıza yukarıdaki görselde göreceğiniz tablo çıkacaktır. Vimeo'yu ziyaret etmeye çalıştığınızda yönlendirildiğiniz sayfada erişimin İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 08.01.2014 tarihli 2014/23 D. İş ve / sayılı kararı ile erişime engellendiği belirtiliyor.

Bu yaygın olarak kullanılan ve oldukça popüler olan video paylaşma ve izleme servisi için alınan engelleme kararının nedeni ile ilgili olarak yönlendirilen sayfada herhangi bir bilgi olmaması ve konu ile ilgili resmi kaynaklardan henüz herhangi bir açıklama yapılmamış olması ise kafalarda soru işaretleri oluşturuluyor. Sansür nedeninin siyasi bir neden mi yoksa farklı bir neden mi olduğu şu an için net değil.

Ülkemiz internet sansürü konusunda pek de parlak geçmişe sahip bir ülke değil. Daha önceden Vimeo gibi video paylaşım ve video izleme imkanı sunan Dailymotion da erişime engellenmişti. Bunun yanında dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitesi olmaya aday sitesi YouTube'nin sansürlenmesi ülkemiz açısından hiç de gurur duyulacak bir gelişme değildi.

Eğer Vimeo'ya erişmek isterseniz aşağıda yer alan VPN programlarından birini deneyerek Vimeo ve benzeri engellenmiş sitelere erişebilirsiniz:

Vine Artık Masaüstünde!

YORUMLAR