Volkswagen, Final Edition Versiyonu ile Beetle’a Veda Ediyor

Volkswagen, Final Edition Versiyonu ile Beetle’a Veda Ediyor

Volkswagen’in ikonik modellerinden Beetle, 2019 yılında piyasaya çıkacak Final Edition versiyonu ile 80 yıllık görkemli yolculuğuna noktayı koyacak.

Tarih yaprakları 1938 yılını gösterirken, ABD’nin en prestijli gazetelerinden The New York Times, okuyucularının karşısına “Hitler’in bebeği” manşeti ile çıktı. Evet, o bahsedilen bebek, bugün bile dünyanın en popüler otomobillerinden biri olan Beetle’dı. 

Volkswagen Beetle Adolf Hitler

Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler’in desteği ile lüks otomobil markalarından Porshe’un kurucusu Fedinand Porshe tarafından üretilen ve 27 Mayıs 1938’de satışa çıkan Beetle, 80 yıllık serüveninde dünyanın tartışmasız en kült otomobili olmayı başardı. 

Alman otomobil devi Volkswagen, 2019 yılında satışa sunacağı Beetle Final Edition modeli ile ikonik araca veda edecek. Volkswagen Group of America CEO'su Hinrich Woebcken, üretimin gelecek yıl temmuz ayında sona ereceğini doğrularken, Beetle’ın yerini alacak bir model üzerinde şu an için çalışmadıklarını söyledi. 

Volkswagen Beetle Final Edition

Volkswagen’in böyle bir karar almasının nedeni olarak Beetle satışlarının her geçen yıl azalması gösteriliyor. Araç, 2017’de dünya genelinde yalnızca 15 bin adet satmıştı. 

Popüler kültürün bir simgesi olan Beetle, Final Edition adlı versiyonu ile son kez karşımıza çıkacak. Açılır kapanır tavan ile gelecek model, 17 inçlik alüminyum alaşımlı jantlara sahip olacak. Yeni Beetle’ın kaputunun altında ise 2.0 litrelik turboşarjlı, 184 tork üreten 174 beygir gücünde dört silindirli bir motor bulunacak.

Altı vitesli otomatik şanzıman ile gelecek Volkswagen Beetle Final Edition, 23 bin dolardan başlayan fiyatlarla 2019 yılında satışa sunulacak.