Volkswagen Kan Kaybetmeye Devam Ediyor! Satışlar Yüzde 25 Düştü

Volkswagen Kan Kaybetmeye Devam Ediyor! Satışlar Yüzde 25 Düştü

Geçtiğimiz aylarda Amerika’da ortaya çıkan emisyon skandalı nedeniyle başı derde giren Volkswagen, Kasım ayı satış raporlarına göre geçtiğimiz yıldan yüzde 25 daha az araç satışı gerçekleştirdi.

Olayın ilk olarak Amerika’da patlak vermesi nedeniyle Amerika’daki satışlar oranları direkt olarak etkilendi fakat emisyon skandalına konu olan araçların Avrupa ülkelerinde de var oluşu firmanın genel olarak satışlarını düşürecektir.

2014 yılı Kasım ayında Amerika’da 31725 adet araç satan Volkswagen, 2015 yılı Kasım ayında 23882 araç satabildi. Aslında bu rakamlar bu denli büyük bir skandalı henüz çok yeni atlatan bir marka için oldukça yüksek.

Araçlarının emisyon testinden geçerken sahte bir yazılımla gerçek değerler yerine istenilen değerleri vermesi sonucu ortaya çıkan emisyon skandalında CEO’sunu değiştiren ve oldukça büyük bir yara alan Volkwagen için olayın Avrupa’ya sıçraması pek iyi olmadı.

Hem Amerika hem de Avrupa’da milyonlarca arabasını geri çağırmak zorunda kalan Alman firması, ülkemizde en çok tercih edilen araba markalarından bir tanesi.

Dizel motorlu Volkswagen araçlarında bulunan emisyon probleminin çözümü için müşterilerine ilk olarak araçları geri çağıracağını duyuran firma, sonradan sorunlu araçlara sahip olan müşterilerine 1000 Dolar civarında hediye çeki vereceğini de açıklamıştı.

Henüz skandalı tam olarak atlattı diyemeyeceğimiz Volkswagen’ın yaşadığı yüzde 25 kaybı için de normal sonuç diyebilirim. Firmayla ilgili diğer ortaya çıkacak olan verileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR