WhatsApp 2017'de Symbian Cihazlarda Kullanılamayacak

WhatsApp 2017'de Symbian Cihazlarda Kullanılamayacak

Halen Symbian işletim sistemine sahip telefonları kullanıp kullanmadığınızı bilemiyoruz; fakat 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren WhatsApp'ı bu işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılamayacağınızı biliyoruz. Sybian işletim sistemi özellikle 2000'li yılların başlarında bir hayli popülerdi. Akıllı telefonlar için Android öncesi çağın lideri olan Symbian işletim sistemi yaygın olarak Nokia'nın ürettiği dokunmatik telefonlarda karşımıza çıkıyordu. Fakat Nokia 2011 yılında Symbian işletim sistemine sahip telefon üretmeyeceğini ve mevcut Symbian telefonlara verdiği teknik desteği 2016 senesinde sonlandıracağını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından da Symbian işletim sistemi artık bir hayalet işletim sistemine dönmüştü ve geliştiriciler Symbian için uygulama üretmeyi bırakmışlardı. Sonrasında ise Windows Phone 8 Nokia telefonlarda Symbian'ın yerini almıştı.

Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip olan anlık mesajlaşma yazılımı WhatsApp ise Symbian üzerinde ciddi bir kullanıcı kitlesine sahipti. Fakat WhatsApp'ın Symbian kullanıcılarına göndermeye başladığı bildirimler ile WhatsApp'ın Symbian versiyonunun son kullanma tarihi duyuruldu. Bu bildiriye göre Symbian kullanıcıları 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren WhatsApp'ı kullanamayacaklar ve bu telefonlardan WhatsApp ile mesaj gönderip almak mümkün olmayacak.

WhatsApp'ın böyle bir karar alması doğal olarak karşılanabilir; çünkü Nokia'nın bu sene Symbian'dan desteğini çekmesi ve bu işletim sisteminin aktif kullanıcı sayısının giderek düşmesi WhatsApp'ın da daha az kullanılacağı anlamına geliyor.

WhatsApp'ı Symbian haricinde Android, iOS, Blackberry ve Windows Phone telefonlarınızda ve telefonlarınızla bağlı olarak bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz:

WhatsApp Bilgisayar Versiyonu Nasıl Kullanılır

Bir Telefonda 2 WhatsApp Hesabı Nasıl Kullanılır?

WhatsApp iPad'de Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR