WhatsApp CEO'sundan İsrail Marşlı Protesto!

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan anlık mesaj servisi WhatsApp'ın kurucu ismi olan Jan Koum ilginç bir protesto ile gündeme geldi. Jan Koum, Facebook hesabı üzerinden paylaştığı İsrail marşı ile dikkatleri üzerine topladı.

Jan Koum'un böyle bir protesto yapmasının nedeni ise geçtiğimiz günlerde Abu Dabi'de düzenlenen judo turnuvasında yaşanan tartışmalardı. Paylaşılan bilgilere göre İsrail'li sporcuların da katıldığı bu turnuva esnasında turnuva yönetimi İsrail bayrağını çekmeyi ve İsrail marşı Hatikva'yı çalmayı reddetti. Arap ülkeleri ve İsrail arasındaki gerginlik düşünüldüğünde bu hareketin aradaki ilişkileri hiç de iyileştirmediği söylenebilir. Sonuçta Jan Koum, olaya kişisel Facebook hesabı üzerinden tepki gösterdi ve aşağıdaki mesajı paylaştı:

Bu mesajın Arap ülkelerinde ve ülkemizde WhatsApp'a karşı tepki çekebilmesi muhtemel; Ukrayna'da doğmuş olan Jan Koum'un yahudi kökenli olduğu biliniyor. Bu da Jan Koum'un İsrail yanlısı bir tavır takınmasını açıklamakta.

WhatsApp'ı geçtiğimiz yıllarda satın alan Facebook'un Jan Koum'un mesajı sonrasında nasıl bir tutum sergileyeceği ise merak konusu.

YORUMLAR