WhatsApp'ın Sahte Uygulaması 1 Milyon İndirilmeye Ulaştı

Google Play Store'da yer alan sahte WhatsApp uygulaması 1 milyon indirme sayısına ulaştı. Google da bu uygulamanın sahte olduğunu ve dolandırıcılık yaptığını anlayınca, uygulamayı hemen Play Store'dan kaldırdı.

Günümüz itibarıyla dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ı ortalama 1.2 milyar kişi kullanıyor. Her geçen gün kullanıcı sayısını hızla artıran uygulama, düzenli olarak güncelleme alıyor ve yeni özelliklerle kullanıcıları karşılıyor. Ancak son 3 ayda iki kez çöken WhatsApp, son günlerde kullanıcıların eleştirilerine maruz kalıyor.

Bu kadar fazla kullanıcısı olduğu için dolandırıcılar da sahte uygulamalarla, reklamlarla insanları kandırmaya çalışıyor. İşte bu dolandırılıcık olaylarından biri bugün Google tarafından fark edildi. İsim ve simge olarak WhatsApp ile aynı olan sahte bir uygulama tam 1 milyon indirme sayısına ulaştı. Hatta geliştirici kısmında bile WhatsApp Inc. yazıyordu.

Ancak sonradan öğrenilen bir bilgiye göre dolandırıcının amacı insanların kişisel bilgilerini çalmak değil, reklamlardan para kazanmaktı. Bu amacına ulaşabilen dolandırıcı, daha fazla indirme sayısına ulaşmadan yakayı ele verdi. 

Ayrıca geçtiğimiz günlerde sahte bir Facebook uygulaması 10 milyon kere indirilmiş, Google tarafından da bu olay çok geç fark edilmişti. Yani kullanıcıların bu konuda dikkat olmasında fayda var.

YORUMLAR