Whatsapp Özel Hayatın Gizliliği İlkesini Çiğnemekle Suçlanıyor

Whatsapp Özel Hayatın Gizliliği İlkesini Çiğnemekle Suçlanıyor

Dünyanın en yaygın kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması Whatsapp, kullanıcılarının özel hayatlarının gizlilikleri ilkesini çiğnemekle suçlanıyor. Kanadalı ve Hollandalı veri güvenliği otoriteleri tarafından özel hayatın gizliliği ile ilgili uluslararası yasaları ihlal etmek sebebiyle eleştirilen Whatsapp'ın kullanıcıların onayı olmadan telefon rehberlerine erişim sağladığı iddia ediliyor.

iOS 6'ya sahip iPhone kullancıları hariç diğer bütün kullanıcılar uygulamayı kullanmak için tüm telefon rehberini Whatsapp ile paylaşmaktan başka bir çözüme sahip değil. iOS 6 kullanıcıları uygulamanın hassas verilere erişimi için yetkilendirilmesi konusunda bir onay sürecine sahipken bu sürecin diğer kullanıcılara sunulmaması soru işareti yaratıyor.

Whatsapp bağlantı listesi oluşturmak için kullanıcının telefon numarasını sormakta. Daha sonrasında kullanıcının rehberinde bulunan numaraları Whatsapp'a transfer edilmekte ve diğer Whatsapp kullanıcıları taranmakta. Fakat bu işlem sonrasında uygulamayı kullanmayan kişilerin telefon numaraları silinmemekte.

Whatsapp günde 10 milyar, ayda 300 milyar gibi ciddi rakamlarda mesaj iletimi yapan bir uygulama.

Bir süre önce Facebook'un Whatsapp'ı almaya niyetlendiğine dair söylentiler yayılmıştı.

YORUMLAR