WhatsApp Ve Skype'a Her An Sansür Gelebilir!

WhatsApp Ve Skype'a Her An Sansür Gelebilir!

Tüm dünyada popüler olarak kullanılan mesajlaşma servisleri Whatsapp ve Skype'ın Türkiye kullanıcıları için kötü bir haberimiz var. Sadece Türkiye'de geçerli olacak sansür uygulaması kısa sürede bu iki mesajlaşma servisi için başlatılabilir.

Whatsapp ve Skype ile pek fazla ilgisi olmayan Türk Telekom, bu sohbet uygulamalarında yapılan konuşmaları kaydedebilecek ve gerekli gördüğünde istediği gibi sansür uygulaması yapabilecek. Türk Telekom'un henüz bu konuşmaları izleyebilmesi için hangi teknoloji ve sistemi kullanacağını ayrıntılı olarak bilmiyoruz fakat haber gerçekten büyük yankı uyandıracak tarzdan.

Bilişime destek için kurulan 10 sivil toplum örgütünün ortak basın açıklamasında bahsedilen bu konuya sivil toplum örgütlerinin tepkileri sert oldu. Açıklama yazısında Türk Telekom'un mahkeme kurallarını ve sosyal hakları ihlal ettiğinden ve böyle bir izleme yapılmasının etik olmadığından bahsedildi.

Bu karar sadece Skype ve Whatsapp için verilen bir karar değil. Uzun bir listede Türk Telekom'un yeni sisteminin yapacak olduğu tüm kontrollerden ve bu kontrollerin hangi sitelerde uygulanacağından bahsediliyor. Bu özellikleri okudukça insan sosyal haklarının kısıtlanacağı konusunda şüpheye düşmüyor değil.

10 sivil toplum örgütünün karşı çıktığı bu konuda sizce Türk Telekom ısrarcı olacak mı ?

En güncel Skype ve Whatsapp uygulamalarını aşağıdan indirebilirsiniz.

Eski cep telefonunuzu satıp, üstüne biraz da para ekleyip yeni telefon almak istiyorsanız bu haberimizi kaçırmayın: Eski Telefonunuzu Satarken Güvende Misiniz?

YORUMLAR