Wi-Fi Sinyalleriyle Kişi Sayısını Tespit Ediyorlar

WiFi Sinyalleriyle Kişi Sayısı Tespiti 1

Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara’daki araştırmacılar, Wi-Fi sinyalleri ile ilgili yeni bir teknoloji geliştirdi. Bilim insanları, yeni teknoloji ile Wi-Fi sinyallerini kullanarak bir duvarın arkasında kaç kişi olduğunu belirleyebildiklerini söylediler. Bu yeni teknoloji, sinyal güçlerinin seviyelerini ölçen bir matematik modeliyle çalışan bir alıcı içeriyor. Wi-fi sinyallerini algılayan bu alıcı ortamda bulunan insanları sayıyor ve çok az yanılma payıyla kişi sayısını tespit edebiliyor.

WiFi Sinyalleriyle Kişi Sayısı Tespiti 2

Sistemde yer alan bir alıcı, sinyal güçlerinin seviyelerini ölçen bir matematik modeliyle çalışarak odanın içerisinde gezinen Wi-Fi sinyallerini tespit ediyor. Havada yayılan Wi-Fi sinyalleri insan vücudu tarafından emiliyor. Bu emilme sonucunda havadaki sinyallerde oluşan boşluk, cihaz tarafından tespit ediliyor ve bu sayede duvarın arkasında dahi olsa kişi sayısı belirlenebiliyor.

Wi-Fi sinyalleriyle kişi tespiti teknolojisiyle şimdilik en az 2 kişi, en fazla da 20 kişi tespit edilebiliyor. Sistemin hata payının ise 2 kişi olduğu belirtiliyor. Sistem kişilerin sadece sayısını verebiliyor, kişilerin dizilimleri, hedefe uzaklıkları gibi diğer detaylar şimdilik tespit edilemiyor.

Bilim insanları, çalışması için yalnızca bir Wi-Fi sinyali yeterli olan bu yeni sistemin açıklarını kapatmaya ve sistemi daha da geliştirmeye çabalıyor. Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara’daki araştırmacılar, ileride bu teknolojinin istenilen seviyeye gelmesi durumunda, bilinmeyenlerin tespit edilmesi ve özellikle de askeri kayıpların azaltılması yönünde çok büyük fayda sağlayacağına inanıyor.