Wikipedia Davasında Gelişme: İtiraz Reddedildi

Wikipedia Davasında Gelişme: İtiraz Reddedildi

Wikipedia’nın kapatılması üzerine, internet sitesinin bağlı olduğu Wikimedia isimli vakıf harekete geçmiş, karara karşı itiraz davası açmıştı. Örnek olarak Youtube ve Google’ı gösteren internet sitesinin itirazı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafınca reddedildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından "Türkiye'yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin yer alması." sebebince, Wikipedia’ya Türkiye’den erişimi engellenmişti. Bu durum üzerine Türkiye'de anlaştıkları avukat Gönenç Gürkaynak aracılığıyla itiraz eden Wikimedia’yı, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Sezer Söylemez reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmaya hazırlanan Wikipedia’ya OHAL’den dolayı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 15. maddesi gereğince sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini geçici olarak askıya aldığı da hatırlatılmış, bunun üzerine de Wikimedia Vakfı, 10. maddede yer alan ifade özgürlüğünün bunlardan biri olmadığını belirtmişti. Açıklamada 'ifade özgürlüğü' demokratik hukuk devletinin en temel haklarından biri olsa da, “Yasal metinlerden de anlaşılacağı gibi 'ifade özgürlüğü' mutlak haklardan değildir, şartların oluşması ve ölçülülüğün gerektirdiği durumlarda ifade özgürlüğü kısıtlanabilir." ifadesi kullanıldı.

Kararda Wikipedia hakkında, “'Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Suriye'de yaşanan iç savaşı başlatanlardan olduğu, terör örgütlerini desteklediği, silah yardımında bulunduğu' gibi uluslararası platformda ve ülke içerisinde saygınlık ve itibarını zedeleyecek, terörü destekleyen bir devlet olduğu izlenimi verecek derecede haksız nitelikte saldırının bulunduğu anlaşılmıştır.” açıklamasına yer verildi.

İnternet sitesine tümden erişimin engellenmesinin geçici olduğunu vurgulayan açıklamada, “Belirtilen iki URL adresine www.wikipedia.org yetkilileri tarafından erişim engelinin konulması halinde erişim engelinin kaldırılması gerektiği vurgulanmıştır. Açıklanan nedenlerle hakimliğimiz kararında düzeltilecek bir husus bulunmadığından, itirazın reddine karar verilmiştir." değerlendirilmesine yer verildi.

Wikipedia Erişim Engeline Karşı Harekete Geçti

Wikipedia Engelinde Son Söz BTK'dan Geldi

YORUMLAR