Wikipedia Engelinde Son Söz BTK'dan Geldi

Wikipedia Engelinde Son Söz BTK'dan Geldi

 

 Son günlerde gündemi meşgul eden "Wikipedia'nın Kapatılması" olayında son noktayı BTK başkanı koydu. BTK Başkanı Sayan, "Yargı kararları uygulanmadan Wikipedia'nın açılması mümkün değil" dedi.

29 Nisandan bu yana erişime engelli olan internet ansiklopedisi Wikipedia, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre engellemenin sebebi sitede "Türkiye'yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin yer alması." sebebiyle yayın engeline maruz kalmıştı. Bakanlık bu nitelikteki farklı içeriklerin kaldırılması için Wikipedia'ya başvurduğunu, fakat içerikler kaldırılmadığı için erişim engeli uygulanmaya başlandığını ifade etmişti.

BTK , Wikipedia'ya idari tedbir uygulandığını, " 5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır" şeklinde kendi sitesinde duyurmuştu. Bu yasak, sadece Wikipedia'nın ana sitesi olan wikipedia.org'yi kapsamıyor ve Wikipedia'nın diğer dillerdeki sayfalarını da etkiliyor. Türkçe Wikipedia sayfası olan tr.wikipedia.org de bu sayfalar arasında.

Son Dakika: Wikipedia Türkiye'de Yasaklandı

Wikipedia Engellenmeden Sorun Çözülebilir Miydi?

Wikipedia Erişim Engeline Karşı Harekete Geçti

YORUMLAR