Windows Phone 8.1 İki Farklı Lumia Modelinde Sorun Yaratıyor

Windows Phone 8.1 İki Farklı Lumia Modelinde Sorun Yaratıyor

Microsoft topluluk mesajlarında bugün yeni bir işletim sistemi hatası üzerinde çalıştığını bildirdi. Windows Phone 8.1 içerisinde, cihazların uyku modundan çıkarılması dahilinde cihazın tamamen donmasına neden olan hata bu zamana kadar Lumia 925 ve Lumia 1020 modellerini etkilemiş durumda.

Özellikle iki ayrı model olan Lumia 1020 ve Lumia 925'i etkileyen Windows Phone 8.1 hatası şu anda Microsoft için büyük önem taşıyor. Firmanın bu soruna ilerleyen günlerde Microsoft'un Lumia akıllı telefonları için öne süreceği Lumia Denim isimli güncelleme paketiyle çözüm getireceği düşünülüyor.

Microsoft'tan resmi bir temsilci bu sorunun güç yönetimi algoritmalarıyla alakalı olduğunu söylüyor. Böylece geliştirilen yeni güncelleme işletim sisteminin özellikle güç bölümünü hedef alacak. Kevin Lee bu sorunla alakalı olarak forumlarda şu açıklamayı yaptı:

"Eylül başından beri sürekli artmakta olan Microsoft Lumia 1020 ve 925 kullanıcılarından, cihazların donmasıyla ilgili geri bildirimler alıyoruz."

"Son iki aydır cihazların ulaşılabilecek verilerini gitgide daha çok inceliyoruz ve soruna neden olan kök hatayı bulmaya çalışıyoruz. İşlemci ve çevre birimlerinin derin uyku modundan sonra güç eksikliği nedeniyle açılmaması, cihazın güç akımı düzenleyicine etki eden bir sorunun olduğunu ortaya çıkardı. Biz de şimdilik bu akıma etki eden verileri güncellemeyle düzeltmeye çalışıyoruz."

Henüz resmi bir güncelleme yayınlanmış olmasa da firmanın Lumia kullanıcılarına cihazlarının donmaması için bir önerisi var. Eğer Lumia cihazlarınızda, özellikle 1020 ve 925'te, kilitlenme veya donma gibi sıkıntılar yaşıyorsanız Microsoft cihazın kilit ekranını kaldırıp, detaylı durum özelliğini de kapamanızı öneriyor. Bu sayede özellikle Lumia 1020'de bu sorunun önüne geçiliyor. Bunun dışında kullanıcılar Glance Screen ayarını 30 saniyeye çekerek de problemi en aza indirgeyebiliyorlar.

Microsoft Lumia 925 ve 1020'de yaşanan bu sorunun kimi kullanıcıları ciddi şekilde etkilerken kimilerinde de çoktan çözülmüş olduğu biliniyor. Microsoft'un bu durum için getireceği resmi güncellenin ne zaman çıkacağı hala belli değil.

Android 5.0 Lollipop Depolama Sorunları ile Geldi

YORUMLAR