Windows Phone Çarpıcı Konsept Tasarımıyla Dikkat Çekiyor

Windows Phone Çarpıcı Konsept Tasarımıyla Dikkat Çekiyor

Düşük pazar payına rağmen Lumia cihazlarına yatırım yapmak konusunda kesenin ağzını açan Microsoft, rekabet konusunu ne kadar ciddiye aldığını kanıtlamak istercesine yenilikçi projelere imza atıyor. Piyasaya çıkması beklenen yeni modeller bize ulaşmadan önce gelen bir konsept tasarımı ise Android ve iOS cihazlarına kafa tutmak için gerekli olan kudreti sergileyen bir estetiğe sahip. Piyasadaki birçok cihaz daha yüksek donanım ve daha uygun fiyat gibi bir rekabete tutuşmuşlarken Microsoft bu işin tasarımsal yeniliklerine de açık olduğunu göstermek istiyor.

Bugüne kadar çıkmış olan Lumia cihazları tasarım bakımından geride kalan bir stile sahip değillerdi. Redmond dizayn ekibi şıklığı ve sadeliği başarılı bir şekilde uygulasa da büyük değişiklik yaratmak konusunda biraz çekimser görünüyordu. Bir yandan da birbirinden bağımsız tasarımcılar bu işe farklı bir yorumlama getirmeye çalışıyorlar. Büyümeyi amaçlayan Windows Phone'a tekliflerle gelmek şüphesiz birçok tasarımcı için cazip geliyor. Konsept bir model çıkartan bağımsız bir tasarımcı Spinner Windows Phone isimli modeliyle biraz hayal gücüyle ne çok şey değiştirebileceğini gösteriyor.

Lumia 945 için konsept tasarımı olduğu söylenen bu model alüminyum bir gövdeye ve 4.7 inç ekran boyutuna sahip. Metal üzerine yerleşen plastik kaplama sayesinde telefonun ekstra bir şıklık yakaladığı görülürken daha ergonomik bir tutuş da amaçlanmış. 7 milimetre inceliğinde olan tasarım, 4.7 inç ekranıyla bazı kullanıcılar için ufak gelecektir ancak uzun zamandır iPhone kullananların bu ölçüleri sevme ihtimali de çok yüksek.

Lumia 945 konsept tasarımının en ilginç noktası elbette öne ve arka çevirilebilen kamerası. Böylece iyi bir kamera kalitesini dilediğiniz açıdan çekmeniz mümkün olacak. Video konuyşmalarında ve Selfie fotoğraflarında ihtiyaç duyulan kaliteye pratik bir çözüm getiren tasarım, ikinci bir kameranın ihtiyaç duyduğu alanı da kasadan çıkardığı için buraya eklenecek donanımın kalitesi veya bataryanın kapasitesi artacaktır.

Tasarımda görülen tek eksik bir LED ışığının olmaması. Düşük ışıkta bu ciddi bir sorun olabilir. Belki de Nexus 6 gibi Ring Flash tarzı bir aydınlatma eklenirse durum başarılı bir şekilde kurtarılır. Şimdilik sadece konsept olan bu tasarım, üretim aşamasında birkaç kritik değişime uğrayacaktır. Umudumuz estetiğini mümkün olabildiğince az yitirip olabildiğince işlevsel olması. Bu tarz bir cihazın piyasaya girmesi Android ve iOS cihazı kullananların da aklını çelecektir.

Angry Birds'ün Tüm Serisi Windows Phone İçin Ücretsiz Hale Getirildi!

Microsoft, Windows Phone İçin Facebook Beta Uygulamasını Güncelledi

YORUMLAR