Windows Phone ve BlackBerry İçin Uygulama Yapmayı Bırakabilirsiniz

Windows Phone ve BlackBerry İçin Uygulama Yapmayı Bırakabilirsiniz

Malumun ilanı olacak ama artık Windows Phone ve BlackBerry OS için uygulama geliştirmeyin sözünün edilebileceği zamana geldik. Yayınlanan raporlar, iki platformunda bitmeye çok yaklaştıklarını gösteriyor.


Mobil platformlara dair raporlar yayınlayan Gartner isimli bir analiz şirketi, 2016'nın ilk finansal çeyreğine dair analizlerini merak edenlerle paylaştı. Bu raporlarda 2016'nın ilk çeyreğinde Windows Phone ve BlackBerry OS tabanlı üretilen telefonların pazar paylarına dair de açıklamalar vardı. Rapora göre 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 2.5 gibi bir pazar payına sahip olan Windows Phone'un 2016'nın ilk çeyreğindeki pazar payı yüzde 0.7'ye geriledi. BlackBerry OS'in 2016'nın ilk çeyreğindeki pazar payı ise yüzde 0.2'de kaldı.


İki platformunda miyadını tamamladığını herkes biliyor. Hatta bu işletim sistemlerini kullanarak telefon üreten iki şirket de işlerin böyle gitmeyeceğinin farkında. Geçtiğimiz günler 1,800 işçi ile yollarını ayıran Microsoft, son bir deneme olarak 2017'de Surface Phone'u piyasaya çıkarmayı planlıyor. BlackBerry tarafında ise son denemenin Android tabanlı telefonlar üzerinden yapılacağı söyleniyor. Kısaca artık Windows Phone ve BlackBerry resmi olarak bitmiş durumdalar. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Facebook ve WhatsApp, BlackBerry için desteği keseceğini de açıklamıştı. Bu açıklamanın hemen ardından ise PayPal da desteğin biteceğini belirten bir açıklama yayınlamıştı. Böylece BlackBerry'nin tabutuna son çiviler de çakılmış oldu.

BlackBerry, Desteği Çeken WhatsApp'a Alternatif Uygulama Arıyor

Blackberry, Yoluna Android İşletim Sistemi İle Devam Edecek

Surface Phone Windows Phone'a Hayat Verecek

YORUMLAR