Windows Phone YouTube Uygulaması Yine, Yeni, Yeniden

Windows Phone YouTube Uygulaması Yine, Yeni, Yeniden

Microsoft ile Google arasındaki çekişmenin en büyük ayaklarından bir tanesi de Windows Phone için hazırlanan YouTube uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Google, Windows Phone cihazlarda resmi bir YouTube uygulaması hazırlamıyor ve Microsoft da bu durumun kullanıcıları etkilemesini önlemek için kendi YouTube uygulamasını uygulama marketinde yayınlıyor. Ancak Google her defasında Microsoft'un uygulamasını bir şekilde kural ihlallerini öne çıkararak kaldırtıyor ve Microsoft'u köşeye sıkıştırıyor.

Bu durum kaç defa ortaya çıktı artık sayamıyoruz ancak olayın kökeninde Google'ın üçüncü parti tüm YouTube uygulaması geliştiricilerinden HTML 5 kullanmasını talep etmesi yer alıyor. Zira şirket kendi hazırladığı uygulamalarda işletim sistemine uygun kodlar kullanıyor ancak diğer geliştiricilerin HTML 5 kullanmasını mecburi tutuyor. Buna uyulmaması durumunda ise uygulamanın YouTube'a erişimini engelliyor.

Microsoft da üçüncü parti geliştirici ünvanında olduğu için maalesef bu duruma riayet etmek zorunda. Yeni Microsoft YouTube uygulaması şimdilik açık görünüyor ancak Google'ın uygulamayı engellemek için bir adım atıp atmayacağını kestirmek zor. Zira yeni uygulama da Windows Phone'a uygun doğal kodlar ile yazılmış ve Windows Phone'un HTML 5 uygulamalarını çalıştıramaması nedeniyle bu durum mecburi olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamayı aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

Yandex.Navigasyon hazır

YORUMLAR