Xbox, Playstation ve Birçok Popüler Twitter Hesabı Hacklendi

Xbox, Playstation ve Birçok Popüler Twitter Hesabı Hacklendi

Dün akşam itibariyle içerisinde Microsoft Xbox ve Sony Playstation gibi popüler ve yüksek takipçili bir grup Twitter hesabı hacklendi. Hesapların ele geçirilmesinin ardından ücretsiz takipçi satan bir internet sitesinin reklamı yapılmaya başlandı.

Ele geçirilen hesaplar arasında @Playstation, @XboxSupport, @Viacom, Kızıl Haç'ın hesaplarından @ICRC, @Money ve daha başka birçok Twitter sayfası yer alıyordu. Bütün bu hesaplar aynı anda Twitter üzerinde takipçi satan bir internet sitesinin reklamını göndermeye başladılar. Sadece bir görsel paylaşan hesapların, bu işlemin nereden gerçekleşeceğine dair herhangi bir bilgi içermiyordu.

Twitter üzerinde paylaştıklarınızın kaç kişiye ulaştığını ve bu paylaşımlara da şayet bir bağlantı adresi varsa, bunun kaç kişi tarafından tıklandığını gösteren Twitter Counter isimli bir platformun hack olayı ile alakalı olduğu söylendi. Yani hackerlar, direkt olarak Twitter'a saldırmak yerine, ünlü hesapların çalıştıkları Twitter Counter'a saldırarak, bu platform üzerinden istedikleri gönderileri atabilmişler. 

Messi ve Charlie Sheen de Hedefteydi

Twitter Counter, hack işleminin ardından gönderilen görsellerin çok kısa bir süre sonra silindiğini, hatta bazılarının kimse görmeden engellendiğinin altını çizdi. Fakat yukarıda yer alan görselde de gördüğünüz gibi bazı Twitter hesaplarından gönderilen görsellerin resimleri çekilebildi. Hack işlemindne sonra yine Twitter üzerinden bir açıklama yapan Playstation; "servisimizin hacklendiği doğrudur. Böyle bir şeyin tekrar olmaması için bir araştırma başlattık. Bundan sonra hesaplarımızda, takipçilerimizin yararına olmayan şeyler paylaşmayacağız." şekinde bir açıklama yaptı.

Digital Trend tarafından yapılan başka bir açıklamada, hack saldırısının hedefinde olan diğer hesaplar da ortaya çıktı. Bu hesaplar arasında en dikkat çekenler ise ünlü futbolcu Messi ve oyuncu Charlie Sheen'di. Hedef tahtasına konulan diğer hesaplar da şöyle sıralandı: Birleşik Devletler Ulusal Taşıma Güvenliği Kurumu, astronot Leland Melvin, Minnesota valisi Mark Dayton... Siz de Twitter Counter ile çalışan hesaplara sahipseniz, başınıza bir iş gelmeden şifrenizi değiştirmek isteyebilirsiniz.

Twitter Android Güncellemesi ile 3D Touch Sürprizi

Facebook, Twitter ve YouTube'a Erişim Engellendi

YORUMLAR