Xiaomi'den Huawei'ye Meydan Okuma: 48MP Kameralı Telefon

Megapiksel yarışı başladı! Huawei’in 40 megapiksel sensörlü modelleri P20 Pro ve Mate 20 Pro’ya yanıt Xiaomi’den gelecek gibi görünüyor. Lin Bin, yeni duyuracakları akıllı telefonda 48 megapiksel sensör bulunacağını söyledi. Detaylar haberimizde.

En iyi fotoğraf çeken akıllı telefon modelleri olan Huawei P20 Pro ve Mate 20 Pro’nun üstünlüğü daha fazla sürmeyebilir. Türkiye’de de kullanıcı sayısını günden güne artıran Çinli üretici Xiaomi’nin başındaki isim Lin Bin, yeni tanıtacakları telefonda 48 megapiksel sensör bulunduğunu söyledi. Çinli mikroblog sitesi Weibo üzerinden paylaşılan görselde net bir şekilde 48MP kamera yazısını görüyoruz. Kullanıcıları heyecanlandıran şey elbette basit bir görsel değil; Lin’in söz konusu telefonu birkaç haftadır kullandığını söylemesi. Lin, ayrıca telefonun Ocak ayında çıkış yapacağı bilgisini de paylaştı. Muhtemelen CES 2019’da göreceğiz.

Xiaomi’nin merak uyandıran yeni telefonu hakkında tek bildiğimiz şey de kamera. 48MP sensör, Sony IMX586 veya Samsung ISOCELL Bright GM1 olabilir. Sony ve Samsung’un en yeni sensörlerinin sadece 0.8 mikron boyutunda olduğu ancak 1.6 mikron piksel ışık hassasiyetini simüle etmek için dört pikseli birleştirdiğini biliyoruz. Yüksek çözünürlük nedeniyle Sony ve Samsung’un sensörlerinin 4 kat dijital yakınlaştırmada dahi çok net 12MP çekimler yapmaya izin verdiğini, IMX586’nın 960fps ultra ağır çekim özelliğini desteklemediğini de biliyoruz.