Yahoo İşleri Yoluna Koyuyormuş Gibi Görünse de Hala Zararda

Yahoo İşleri Yoluna Koyuyormuş Gibi Görünse de Hala Zararda

Hisseleri az da olsa değerlenen ve son altı ay içerisinde kasasına 1.31 milyar dolar kazanç sokan Yahoo, hala satın alınmayı bekliyor. Ancak tüm bu pozitif durum şirketin bir alıcı bulabilmesini kolaylaştırmıyor.

Yahoo’nun 2016 ikinci çeyrek raporları aslında umut vaat ediyor. Cirosunu artıran, hisse başına 0.9 dolar değer kazanan şirket bu istikrarlı gidişine rağmen hala kendine bir alıcı bulamadı. Finans uzmanları, 2016’nın ikinci çeyrek raporları ne kadar umut vaat etse de, eğer ortada bir potansiyel alıcı varsa büyük bir ihtimalle sene sonuna kadar bu istikrarın devam edip etmediğini gözlemlemek istiyor olabilir diye düşünüyorlar. Çünkü genel çerçevede Yahoo'nun durumu çok iç açıçı değil. Kısaca bu istikrar devam edecek gibi görünmüyor.

Aslında Yahoo zarar ediyor

İnternet devi Yahoo'nun beklentilerin üzerinde gelen ikinci çeyrek verileri satılması planlanan şirkette maliyetteki düşürmek için alınan önlemlerin işe yaradığına işaret etti. Ancak genel çerçevede şirketin net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,6 azalarak 2,5 milyar dolara düştü. Kurumun hisse başına karı geçen yılın ikinci çeyreğinde 3,58 dolar iken, bu yılın aynı döneminde 2,61 dolara indi. Şirketin, net kar ve gelirinde düşüş açıklamasına rağmen, New York Borsası'nın kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde hisse başına değeri yüzde 3'ün üzerinde artış kaydetti. Diğer yandan Yahoo İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ginni Rometty, "İkinci çeyrekte analitik, güvenlik, bulut video teknolojileri ve sağlık alanındaki hizmetlerimiz sayesinde gelir elde ettik. Kuantum bilgisayarı, internet ve bulut teknolojilerine büyümek için yatırım yapmaya devam edeceğiz." diyor. 

Bu durumda şirketi kimsenin ileriye yönelik bir yatırım olarak görüyor olması ve satın almaya kalkışması mümkün görünmüyor. Artan zararlar nedeniyle şirketin elden çıkarılmak istendiği de konuşuluyor. Ancak şimdilik bir alıcısı yok. 

YORUMLAR