Yandex Navigasyon Uygulamasında Hız Kamerası ve EDS Yeniliği

Yandex Navigasyon Hız Kamerası EDS 1

Teknoloji şirketi Yandex’in navigasyon uygulaması Yandex Navigasyon’a yeni bir özellik geldi. Türkiye’ye özel olarak uygulamaya, hız kamerası ve EDS (Elektronik Denetleme Sistemleri) noktaları eklendi.

Trafikteki güvenli yolculuk ekosistemine destek vermeyi amaçlayan Yandex, Türkiye'de 11 ilde 500'ün üzerinde noktada yer alan hız kameralarını ve diğer EDS’leri navigasyon uygulamasındaki Yandex haritasına ekledi.

Yeni özellikler sayesinde kullanıcılar hız kameralarının ve EDS’lerin bulunduğu noktaları harita üzerinde görebilecek ve uygulama, EDS noktalarında sürücüleri sesli olarak uyaracak. Yandex Navigasyon’un bu yeni özelliği İstanbul, Konya, Gaziantep, Bolu, Çanakkale, Uşak, Bilecik, Kırıkkale, Tekirdağ, Amasya ve Çankırı’da hizmet vermeye başladı.

Yandex Navigasyon Hız Kamerası EDS 2

Kullanıcılara hız kamerası noktaları, harita üzerindeki kamera ikonlarıyla gösteriliyor. Ayrıca kullanıcılar hız kamerası noktalarına yaklaşırken, eğer belirlenen hız limitlerini aşmışlarsa Yandex tarafından 'hız kamerası' ve devamında o yoldaki 'hız sınırı' hakkında sesli bilgilendirme mesajlarıyla da uyarılıyorlar.

Kullanıcılar bu görsel ve sesli uyarılar sayesinde hızlarını kamera noktasına varmadan kontrol edebiliyor. Ayrıca navigasyonun ayarlar bölümündeki ses ve bildirimlerden EDS yol uyarıları isteğe bağlı olarak açılıp kapatılabiliyor.

Yandex navigasyon uygulaması, anlık trafik durumu ve yollarda meydana gelen kaza bilgilerinin yanı sıra hız kamerası ve EDS uyarılarına da yer vererek, hıza bağlı kaza riskinin azalması noktasında büyük bir adım atmış oldu.