Yapay Zeka CAPTCHA Güvenlik Sistemini Çözmeyi Başardı

Yapay Zeka CAPTCHA Güvenlik Sistemini Çözmeyi Başardı

Güvenlik konusunda yapılan araştırmalarda, Facebook ve Google tarafından kullanılan fotoğraf ve alfanümerik güvenlik doğrulamalı CAPTCHA sistemleri kırıldı. Yapay zeka kullanarak sistemi aşmayı başaran araştırmacılar, insandan daha başarılı ve hızlı şekilde bu kod sistemini çözdüler.

Sistem, tamamen yapay zekanın öğrenme yoluyla CAPTCHA sistemlerini tıpkı insanlar gibi çözmesi üzerine kurulmuş. Yapay zeka insandan daha zahmetli öğrenme yollarına sahip olsa da, insan zekasına her geçen gün yaklaşıyor.  Yapay zeka, 2235 CAPTCHA algoritmasını Google üzerinde gerçekleştirilen deneylerde yüzde 70.7 oranında başarılı sonucu 19.2 saniyede aldı.

Facebook üzerinde gerçekleştirdikleri testlerde ise 200 CAPTCHA işlemi yüzde 83.5 başarıyla çözümlendi. Yapay zeka Facebook üzerinde Google’a göre daha başarılı olabildi. Facebook CAPTCHA sisteminde kullanıcı fotoğrafları kullanılıyor, bu da yapay zekayı Google’un kullandığı düşük kaliteli fotoğraflara göre daha başarılı kılıyor.

Yapay zekanın maliyeti nedir?

Yapay zeka ile CAPTCHA kodu çözme işlemi gerçekleştirmenin maliyeti 24 saat içinde 63,000 CAPTCHA çözümlemesi için 96 Euro maliyet gerektirmiş. Maliyeti bir yana , uzmanlar sistemin saldırı süresi ve doğruluk payını inanılmaz olarak yorumladılar.

Google, Yeni Captcha Sistemi İle Okunamayan Güvenlik Kodlarına Son Verecek

Wordpress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz?

YORUMLAR