Yayınevlerinden Amazon'un Kitap Sektörü Kontrolüne Ret

Yayınevlerinden Amazon'un Kitap Sektörü Kontrolüne Ret

Amazon son zamanlarda internette kitaplar ve yayıncılık ile ilgili yeni alan adlarının (domain name) ortaya konulması için uğraşıyordu ve bu yönüyle pek çok yayın grubundan tepki alan şirketin bu konudaki ısrarı başarısızlıkla sonuçlanmış durumda. Şirket internet üzerinde basın ile ilgili olan .book, .author, .read gibi rekabeti engelleyebilecek alan adı uzantılarının devreye sokulmasını talep ediyordu.

İnternette yer alan alan adlarından sorumlu olan ICANN'a bir mektup gönderen Yazarlar Derneği Başkanı Scott Turow mektubunda şu açıklamayı gerçekleştirdi: "Özel kişi ve kurumlara böyle genel alan adlarının bahşedilmesi düpedüz rekabeti engelleyicidir ve hali hazırda piyasayı domine eden büyük şirketlerin pazarda daha da ağırlık kazanmasını sağlamaktan başka işe yaramayacaktır. Bunun kötüye kullanılabilme yöntemleri neredeyse sınırsızdır."

Pek çok diğer basın kuruluşundan da gelen benzer tepkilerin genelinde internetin özgürlüğüne ve serbest piyasanın varlığına tehdit oluşturduğu sebebiyle Amazon'un talebine karşı çıkılmakta. Hali hazırda toplamda 76 adet gTLD adı verilen alan adları talebinde bulunan Amazon bu açıdan en çok talebi olan şirketlerden bir tanesi.

İran'dan internete dev yasak

YORUMLAR