Yeni Asgari Ücret Açıklandı, Zam Dolar Karşısında Sönük Kaldı

Yeni Asgari Ücret Açıklandı, Zam Dolar Karşısında Sönük Kaldı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında toplandıktan sonra yeni asgari ücrete yeni yılla birlikte yapılacak zammı açıkladı.

Asgari ücretin yeni yılda da yılın tamamı için belirlendiğini ifade eden Müezzinoğlu, yapılan görüşmelerin ardından yeni yılda asgari ücrete yaklaşık yüzde 8 artış yapıldığını bildirdi. Bu açıklamaya göre asgari ücret yeni yıl ile beraber brüt bin 777 lira 50 kuruş, net bin 404 lira 6 kuruş olarak ödenecek.

Asgari ücret kaç TL oldu?

Bu açıklamayla beraber  2016 yılı için bin 300 lira olarak belirlenen asgari ücrete 2017 yılında 104 TL zam yapılmış oldu. Toplatıdan sonra açıklama yapan Bakan Müezzinoğlu, artışın iki defa değil yılbaşından itibaren geçerli olmak üzere tek seferde yapılacağını belirtti. Müezzinoğlu yaptığı açıklamada "Öncelikle işçi kardeşlerimizin mutlu olamadığı, işverenin de çok mutlu olamadığı, Bakan olarak benim de mutlu olamadığım ama paylaşarak sıkıntıları azaltacağımız bir yolculuk içindeyiz. Ortak karar vermeye çalıştık" dedi.

Dolar karşısında bu artışın bir önemi yok

Bu yılın başında asgari ücret 1300 lira iken, 1 Ocak 2016 tarihinde bir ABD doları 2.91 liraya denk geliyordu. 1300 lira olan asgari ücretin karşılığı 446 dolar olarak hesaplanıyordu. Bugün gün doların kuru 3.54 seviyesinde. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak 1404 lira, bugünün kurları göz önüne alınarak hesaplandığında asgari ücretin karşılığı 396 dolar oluyor. Yani asgari ücretlinin kaybı dolar bazında 50 dolar olarak karşılık buluyor. Bu da yaklaşık 50 dolarlık bir değer kaybına denk geliyor. 

YORUMLAR