Yeni iOS Sürümü iOS 11 Tanıtıldı, İşte Özellikleri

Yeni iOS Sürümü iOS 11 Tanıtıldı, İşte Özellikleri

iOS 11, Apple WWDC 2017 etkinliğinde merakla beklenen tek yazılım güncellemesi idi. 10. yıl özel iPhone’a güç verecek olan yeni iOS sürümü iOS 11 ile gelen yenilikler, özellikler haberimizde.

iOS 11 Özellikleri:

Apple, mobil işletim sisteminin yeni sürümü iOS 11’i WWDC 2017 etkinliğinde tanıttı. Final sürümü Eylül ayından önce yayınlamayacak olan yeni iOS sürümünde teknolojilere odaklanıldığı ancak yeni özelliklerin de olduğu Federighi tarafından belirtildi. iOS cihazların yüzde 86’sında yüklü olan iOS 10’un – majör güncellemeler içeren - sonraki sürümü olan iOS 11 ile gördüğümüz yenilikler şöyle:

iMessage'e iCloud Desteği:

iOS 11 ile çoğu kullanıcının gereksiz bulduğu çıkartmalar ve iMessage uygulamalarında erişilebilirlik artırılmış. Çıkartma göndermek için birden fazla kez dokunmanız gerekmiyor. Sohbetler iCloud ile otomatik olarak senkronize oluyor. Mesajınızı sildiğiniz vakit eş zamanlı olarak tüm cihazlarınızdan da silinmiş oluyor.

Apple Pay ile Para Gönderme:

Henüz ülkemizde hizmette olmayan temassız ödeme şekli Apple Pay’e para gönderme seçeneği eklendi. iMessage üzerinden Apple Pay kullanan arkadaşınıza para göndermeniz artık mümkün.

Doğal Konuşan Siri:

Akıllı asistan Siri, iOS 11’deki en büyük güncellemelerden biri. Apple’ın açıkladığına göre her ay 375 milyon cihazda kullanılan Siri’nin beğenmediğimiz sesi revize edilmiş. Bir robottan ziyade gerçek biriyle konuşuyormuş hissine kapılayacak mıyız, iOS 11 final sürümü yayınladığında göreceğiz. Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İngilizce diller için kullanıcının çeviri isteklerini yanıtlayacak olan yeni Siri’nin akıllandığı (Yönelttiğiniz soruya takviminize bakarak yanıt vermesi gibi) da dikkat çekilen noktalar arasında.

Kamera Uygulamasına HEVC Desteği:

iOS 11 ile birlikte kamera uygulamasına HEVC (h.265) desteği eklendi. Daha düşük boyutta çok daha kaliteli video çekimlerine imkan veren HEVC desteği ile birlikte resim işleme katmanının güncellendiğini, aynı kameraya sahip telefonlara kıyasla çok daha iyi fotoğrafların ortaya çıkacağını söylemek mümkün. Kameradan bahsetmişken, Fotoğraflar uygulamasına #TBT albümü gibi yeni akıllı albümlerin eklendiğini atlamayalım.

Yeniden Tasarlanan Denetim Merkezi:

iOS 11 ile yeniden tasarlanmasını beklediğimiz Denetim Merkezi (Control Center), güncellemeden nasibini almış. Sekmeli tasarımdan widget stili arayüze geçilmiş. WiFi, Hücresel Veri (Nihayet 3G/4G/LTE kapatma butonu eklendi) Bluetooth ve Uçak Modu butonları yine renkli olarak sol tarafta bulunurken; ekran parlaklığı ve sesi ayarlama sağ tarafa alınmış. En altta dizili simgeler sırasıyla; el feneri, sayaç, hesap makinesi ve kamera. O anda dinlediğiniz müziği de yine bu menü üzerinden ayarlıyorsunuz.

AirPlay 2:

Apple cihazlar arası veri aktarımına izin veren AirPlay de iOS 11 ile birlikte güncellenmiş. WiFi kullanarak birden fazla hoparlör bağlama ve iOS cihazını kullanarak birden fazla hoparlörü kontrol etme şansına sahipsiniz. Libratone, Devialet, Bose, B&O ve daha birçok hoparlör için AirPlay 2 desteği geleceği söylendi.

Yeni App Store:

App Store’un güncelleneceğini beklemiyorduk ancak iOS 11 ile uygulama mağazası da elden geçirilmiş. Tamamen yenilenen arayüzle karşılıyor bizleri. Bugün sekmesi altında uygulama önerilerine ulaşma, oyunları ayrı bir sekmede görme, App Store ekibi tarafından önerilen uygulamaların uygulamalar sekmesinde gösterilmesi göze çarpan ilk detaylar.

iOS 11 Final Sürümü Ne Zaman Çıkacak?

iOS 11 hakkında daha detaylı bilgiyi cihazımıza indirdikten sonra sizlerle paylaşacağız. iOS 11 beta 1’in geliştiriciler için bugün indirilmeye açıldığını, final sürümünün Eylül ayında herkese açılacağını hatırlatalım.

YORUMLAR