Yerli Robotlar Dünya Standartlarında Üretilecek

Yerli Robotlar Dünya Standartlarında Üretilecek

Türkiye'nin Konya'da bulunan ilk ve tek insansı robot fabrikası olan AkınRobotics diğer dünyaca ünlü insansı robot üreticilerini geçmeyi hedefliyor.

AkınSoft, dünyaca ünlü olan Boston Dynamics, Honda gibi büyük robot üreticilerini ekip ruhuyla sollamayı planlıyor. Ayrıca AkınRobotics, 2023 yılına kadar uzay bilimleri araştırma ve geliştirme üssü kurmayı hedefliyor.

Aslında dürüst konuşmak gerekirse insansı robot üretiminde adını duyurmuş dünyaca ünlü diğer robot üreticilerinden geç işe başlamış olsalar da epey ilerledi AkınRobotics.

Yerli Robotlar Dünya Standartlarında Üretilecek

Örnek vermek gerekirse, AkınRobotics tarafından üretilen ARAT robotu dört ayaklı ve 12 eklem noktası bulunan, arama kurtarma çalışmalarında yük taşıma, arazi taraması ve ulaşım amacına hizmet etmesi için üretilmiş  ve dünyaca ünlü Boston Dynamics tarafından üretilen Spot Mini'ye benzer bir robot. Robot üzerindeki sensörler ile görüntü işlemesi yapılıyor. Bu teknolojiler, derin öğrenme ve makine öğrenimi gibi yapay zekanın alt alanları ile sağlanıyor. Bu çalışmalar sayesinde yerli üretici, yapay zeka ve bilgisayar bilimleri alanlarında da ilerleme kaydediyor.

Sizin yerli robot üretimi konusunda yorumunuz nedir? AkınSoft dünyaca ünlü şirketleri geride bırakabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde bizlerle paylaşmayı unutmayın.