Hash Compare

Hash Compare

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 434
  • DOSYA BOYUTU 1.18 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici SecurityXploded

Hash Compare programı, MD5, SHA1 ve SHA256 checksum hesaplamalarında ve karşılaştırmalarında kullanılabiliyor.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyaların eksiksiz olarak indirildiğinden emin olabilmek veya kopyaladığınız dosyaların sorunsuzca kopyalandığından emin olmak için hash yani checksum kontrolü yapmak oldukça önemli. Hash kodları her bir dosya için özel olarak hesaplanıyor ve bir dosyanın içeriğinde değişiklik olmadıkça hash kodu da kesinlikle değişmiyor. Özellikle içerisine virüs katılan dosyaların hash kodları da değiştiği için güvenlik açısından da oldukça önemli bir konu olduğu söylenebilir.

Hash Compare programı, elinizdeki bu tip dosyaların hemen karşılaştırılabilmesi için kullanılıyor ve böylece dosyalarda gerçekleşen değişiklikler konusunda fikir edinebiliyorsunuz. Dilerseniz tek bir dosyanın hash kodunu hesaplayabileceğiniz gibi, dilerseniz de iki dosyayı aynı anda programın arayüzüne sürükle bırak desteğiyle yerleştirerek hashlerinin karşılaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Arayüz olarak kolay bir kullanıma sahip olan program, aynı zamanda ücretsiz olarak sunuluyor ve taşınabilir bir uygulama olduğu için kurulumla uğraşmanıza da gerek kalmıyor. Hash hesaplamalarının ardından HTML, XML veya yazı dosyası halinde elde edilen raporları da kaydedebiliyorsunuz.

Programın desteklediği hash algoritması formatları ise MD5, SHA1 ve SHA256 gibi en çok kullanılan algoritmalar arasından belirlenmiş. Eğer checksum kontrolleri gerçekleştirebilmek için bir program arıyorsanız göz atmayı unutmayın derim.