HashTools

HashTools

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 104
  • DOSYA BOYUTU 0.59 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Binary Fortress Software

HashTools programını kullanarak indirdiğiniz ya da kopyaladığınız programların checksum değerlerini kolayca hesaplayabilirsiniz.

HashTools programı, elinizde bulunan dosyaların hash değerlerini hesaplayabilmeniz için tasarlanmış ücretsiz ve kolay kullanımlı uygulamalardan bir tanesi. Hash değerlerinin ne işe yaradığını merak eden okuyucularımız için elbette kısaca bir bilgi vermemiz uygun olacaktır.

İnternetten indirdiğiniz dosyaların beraberinde genellikle hash ya da checksum adı altındaki bir kod verilir ve böylece o dosyanın eksiksiz bir şekilde inip inmediğini kontrol etme şansı indirenlere sunulur. Bir dosyanın tamamen eksiksiz ya da fazlasız olarak indirildiğinden tamamen emin olmanıza yardımcı olan bu yöntem sayesinde, önemli verilerin kaybolması önlenebilir ya da dosyanın içine gömülü olan virüsler farkedilebilir.

HashTools ise çeşitli checksum formatlarını kontrol edebiliyor ve bunlar arasında MD5, SHA1, SHA256, SHA384 ve SHA512 yer alıyor. Dolayısıyla neredeyse tüm en sık kullanılan hash kodlarını kontrol edebiliyor ve dosyalarınızın tam olup olmadığını belirleyebiliyorsunuz.

Windows sağ tık menüsüne de kendisini adapte edebilmesi sayesinde herhangi bir dosyanın hash değerlerini hesaplamak için tek yapmanız gereken dosyaya sağ tıklamak oluyor. Hash belirlendikten sonra hafızaya kopyalayabilir ya da dosyayı sunan kişinin sağladığı hash koduyla direkt olarak karşılaştırabilirsiniz.