TestDisk

TestDisk

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 1,620
  • DOSYA BOYUTU 11.71 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici CGSecurity

TestDisk programını kullanarak bilgisayarınızın harddiskindeki tüm sorunların üstesinden gelebiliyorsunuz.

TestDisk programı, sabit disklerinde sorunlara sahip olanların ve veri kayıplarını telafi etmek isteyenlerin kullanabilecekleri ücretsiz ve açık kaynak kodlu uygulamalar arasında yer alıyor. Hem kolay kullanılır yapısı hem de düzgün çalışan fonksiyonları ile tercih edebileceklerinizden birisi olacaktır ancak programın sadece komut satırı ile çalıştığını ve bu nedenle bir arayüz tercih edenlerin biraz uzak durabileceğini de belirtelim.

Program hem disklerinizin tablolarında bozukluklar olduğunda bunları düzeltebiliyor hem de önyükleme yani boot sektöründe ortaya çıkan bozulmaları yeniden orijinal haline döndürmenize yardımcı oluyor. FAT ve NTFS dosya sistemlerini destekleyen TestDisk, böylelikle en sık kullanılan iki disk biçimlendirme formatını kapsamına almış durumda.

Silinmiş dosyalarınızı kurtarmak istediğinizde, diskleriniz üzerinde tarama işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz ve böylelikle yanlışlıkla kaybedilen dosyalara yeniden erişerek önemli bilgilerden kaynaklanan zararları minimuma indirebiliyorsunuz. Bilhassa üzerinden çok zaman geçmemiş dosyaların yüksek bir başarıyla kurtarılabildiğini belirtmek gerek.

Programı sadece düzeltme ve tamir araçlı değil, sorun raporlarını aktarma amacıyla da kullanabiliyorsunuz. Diskinizin taranmasının ardından elde edilen tarama sonuçlarını bir rapor olarak almak ve daha sonra bu raporu teknisyenlere göndererek sorunun çözümüne ulaşmanız da mümkün diyebilirim.

Eğer sabit disklerinizde sorunlarla karşılaşıyor ve verilerinizi bu sorunlardan kurtarmak istiyorsanız kesinlikle göz atmadan geçmeyin.