Gerçek Zamanlı Tercüme Yapabilen Megafon

Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak çeviri ve tercüme seçeneklerinin sayısı artıyor ve mevcut seçenekler daha da gelişmiş hale geliyor. Japonya merkezli teknoloji devi Panasonic tarafındna geliştirilen Megahonyaku adlı yeni tercüme yapan megaf

Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak çeviri ve tercüme seçeneklerinin sayısı artıyor ve mevcut seçenekler daha da gelişmiş hale geliyor. Japonya merkezli teknoloji devi Panasonic tarafındna geliştirilen Megahonyaku adlı yeni tercüme yapan megafon ise sınırları zorlayacak nitelikte.

Normal şartlarda bilgisayar tabanlı çeviri veya tercüme hizmetlerini mesajlaşmalarda ve yazışmalarda kullanabiliyoruz. Fakat biriyle konuşurken gerçek zamanlı olarak bu çeviri hizmetlerinden faydalanmamız garip durumlar oluşturabiliyor. Tek bir kelimenin yanlış çevirilmesi anlamsız ve saçma cümleler kurmamız anlamına gelmekte. Hal böyleyken bu çeviri hizmetlerinden faydalanarak bir megafon üzerinden yüksek sesle duyurular yapmak büyük cesaret istiyor. Anlaşılan o ki Panasonic'in yeni çeviri yapan megafonu bu sıkıntının üzerinden gelmiş.

Geliştirilen özel megafon tek bir dilde çeviri yapmakla da yetinmiyor, söylenenleri 3 farklı dile çeviriyor ve bu cümleleri yüksek sesle tekrarlanıyor. Videoda göreceğiniz üzere Megahonyaku'ya Japonca bir duyuru yapıldıktan sonra bu duyuru İngilizce de dahil olmak üzere farklı dillere çevrilmekte. Megahonyaku'dan yapılan duyuru ise "Lütfen tek bir sıra oluşturun". Bu tercümenin oldukça başarılı olduğu görülüyor.

Megahonyaku havaalanları gibi farklı uluslardan insanlara hizmet veren yerlerde oldukça kullanışlı olabilecek bir teknolojik araç.

YORUMLAR