Hayao Miyazaki'den Yapay Zekaya Tarihi Ayar!

Yönetmen, sanatçı ve yapımcı Hayao Miyazaki yapay zeka hakkındaki görüşlerini oldukça sert bir şekilde dile getirdi

Yapay zeka teknolojileri günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Birçok büyük teknoloji firması yapay zeka destekli yazılımlar geliştiriyorlar. Microsoft, yüz tanıma ve bu verilere dayanarak tahminler yürütme için, Tesla ve birçok farklı otomotiv firması kendi kendilerini yöneten araçlar üretmek için yeni yapay zeka teknolojileri araştırıyorlar. Ayrıca birçok sektörde insan emeğine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek yapay zeka teknolojileri de araştırılıyor.

İşte benzer bir teknoloji Japon animasyon dünyasının dünyaca tanınan yönetmen, sanatçı, yapımcı ve yazarı Hayao Miyazaki ile tanıştırıldı. Hayao Miyazaki'yi kurucusu olduğu Studio Ghibli tarafından yayınlanan Ruhların Kaçısı (Spirited Away), Komşum Totoro, Prenses Mononoke, Yürüyen Şato, Gökteki Kale, Rüzgarlı Vadi ve Küçük Deniz Kızı Ponyo gibi klasik haline gelmiş efsanevi animasyonlarıyla tanıyoruz. Hayao Miyazaki'ye sunulan yapay zeka ise hareket etme sistemimizi garip bir şekilde taklit edecek şekilde tasarlanmış. Hayao Miyazaki'ye bu yapay zekadan nasıl faydalanabileceği konusunda bir görüşme başlıyor ve Miyazaki adeta açıyor ağzını, yumuyor gözünü.

Miyazaki, araştırmacıların geliştirdikleri yapay zekayı bedensel engeli olan bir arkadaşından bahsederek eleştiriyor. Arkadaşının sadece bir beşlik çakmak için bile büyük bir zahmete girmek zorunda kaldığını anlatan Miyazaki, sunumu izledikten sonra bu yapay zekayı ilginç bulmasının mümkün olmadığını ve yapay zekayı geliştirenlerin acının ne demek olduğu hakkında hiçbir fikirleri olmadığını, bu projeden son derece iğrendiğini söylüyor. Kendi çalışmalarında bu tür bir teknolojiye asla yer vermeyeceğinin de altını çiziyor.

Hayao Miyazaki yapay zekanın hayatın kendisine bir hakaret olduğunu belirtmekte. İnsanoğlunun kendisine olan inancını kaybetmesinden yakınan Miyazaki artık kendi devrimizin sonuna gelmekte olduğumuzu düşünüyor. Usta sanatçının hiç de haksız olmadığını söyleyebiliriz.

YORUMLAR