SSD Fresh 2015 (windows)

SSD Fresh

SSD Fresh
ÜCRETSİZ
İndir 2.44 MB
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

SSD Fresh programını kullanarak bilgisayarınızdaki SSD diskinizin ömrünü uzatabiliyorsunuz.

SSD Fresh programı, bilgisayarında SSD depolama birimleri bulunan kullanıcıların SSD'lerinin hem performansını hem de ömrünü arttırabilmek için kullanabilecekleri ücretsiz uygulamalar arasında yer alıyor. SSD depolama aygıtlarının oldukça hassas oldukları ve yanlış kullanımlarda ömürlerinin oldukça kısaldığı kesinlikle unutulmamalı ve bu nedenle gerekli bazı işlemler tamamlanarak diskin mümkün olduğunca az erişim alması sağlanmalı. SSD Fresh tam da bu amaçla kullanılıyor.

Programın içerisinde yer alan temel optimizasyon araçları şu şekilde listeleniyorlar:

  • Zaman damgasını kaldırabilme
  • RAM'de uygulama verisi saklamayı kapatma
  • Başlangıç dosyalarının birleştirilmesinin engellenmesi
  • Diskteki verilerin birleştirilmesinin engellenmesi

Farkedebileceğiniz gibi SSD Fresh'in içerisinde yer alan araçların büyük çoğunluğu, diskin üzerindeki okuma ve yazma işlemlerinin adedini azaltmaya yönelik olarak hazırlanmışlar. Zira SSD disklerin içerisinde bulunan hafıza ünitelerinin belli bir yazma ve okuma ömrü bulunuyor. Bu ömrün aşılması durumunda geçmişte kullanılmayan yedek boş üniteler devreye sokuluyor ancak onlar da bozulmaya başladığında disk bir daha kullanılamaz bir hale geliyor ve içerisindeki veriler de tamamen ortadan kalkıyor.

Dolayısıyla SSD disklerinizde bulunan bu bilgileri güvenle korumak istiyorsanız klasik sabit disklerde yer alan disk birleştirici, zaman damgaları gibi uygulamalara son vermeniz ve böylece disk ömründen kar etmeniz çok olası.

Eğer SSD'nizi korumak ve bir kaç senede bir SSD'lere para vermek istemiyorsanız kesinlikle göz atmadan geçmeyin derim.

YORUMLAR