2015 Yılının En Akıllı 50 Şirketi

2015 Yılının En Akıllı 50 Şirketi

Gözlerinizi kapatın ve 2015'in başlangıcına doğru kendi içinizde bir seyahat edin. Eğer teknolojiyle yakından ilgileniyorsanız, bugüne kadar gördüğünüz yenilikler sizleri heyecanlandırıyorsa ve şirketlerin neler yaptığından haberdarsanız bizimlesiniz demektir. Diğer yazılarda da belirtmiştim, 2015 yılı benim açımdan harika bir yıl oldu, sevdiğim ve kullandığım markaların yaptıklarına baktığımda neden tercih ettiğimi daha iyi anladım. Bunun büyük bir araştırma konusu olduğunu da yılın en akıllı 50 şirketini gördükten sonra farkettim. Meğersem MIT şirketleri izlemeye almış ve yıllardır çalışmalarına göre bir sıralama belirliyormuş. İşte dünyanın en akıllı 50 şirketi:

MIT Technology Review editörleri yenilikçi teknolojileri ve son 12 ayda kendi alanında gündem belirleyen şirketleri büyük bir titizlikle takip etmiş. Pratik ve iddialı çözümler üreten her şirketi listede görmek mümkün. 2010 yılından beri her yıl açıklanan bu listede, Ulaşım, Bilgisayar ve İletişim, İnternet ve Dijital Medya, Biyoloteknoloji ve Enerji kategorizasyonu bulunuyor. Ama baştan uyaralım, biraz şaşırabilirsiniz.

DÜNYANIN EN AKILLI 5 ŞİRKETİ

TESLA MOTORS

Beni şaşırtmayan, listenin ilk sırasındaki şirket Tesla oldu. Yüzyılın en büyük girişimcisi Elon Musk tarafından kurulan şirket, elektrikli otomobil devrimiyle büyük bir başarıya imza attı. Ayrıca, bu çılgın adamın başka gezegenlerde kolonileşmek gibi fikirleri de var. 

XIAOMI

Dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon üreticisi Xiaomi kendine ikinci sırada yer buldu. 45 milyar dolarlık uçuk bir değerlemeye ulaştığını da belirtmeden geçmeyelim. Teknoloji ürünlerini uygun fiyata pazarlamasının bu listede hızla yükselmesine katkısı çok büyük. 

ILLUMINA

Aranızda bilmeyen varsa kısaca özetleyeyim, hastane ve kanser kliniklerinde hızlı DNA okumaya olanak sağlayan makineler üretiyorlar. Bunun sağlık açısından çok önemli olması, Illumina şirketini üçüncü sıraya yerleştirmiş.

ALIBABA

Alibaba şüphesiz dünyanın en büyük online alışveriş sitesi. Son dönemlerde halka açılması ve sektöre getirdiği yenilikler onu 2015 yılında en akıllı şirketler arasında soktu. Halka arz döneminde 25 milyar dolar değerlemeye ulaştığını da belirtelim. 

COUNSYL

Counsyl şirketi de sağlık alanında yaptığı yeniliklerle listede 5. sırada yer bulmuş. 

Google, Apple, Samsung nerede diyebilirsiniz. Açıkçası ilk 5'i gördüğümde benim tek şaşırmadığım şirket Tesla oldu. Gerçekten mükemmel işlere imza attılar. Merak ettiğimiz şirketlerde kendilerine daha gerilerde yer buldu. Onları da aşağıda görebilirsiniz.

Tesla Şimdi de Evlere Pil Takmaya Hazırlanıyor

YORUMLAR