2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları

En iyi bilgisayar programlarının görevlerine göre farklı kategoriler altında listelendiği "2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları" yazımızda, işinize yarayacak tüm bilgisayar programlarını bulabilirsiniz.

En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları

VLC Media Player

Hem ses hem de video oynatma işlemlerini yerine getirmek üzere tasarlanmış bir program olan VLC Media Player'ı tamamen ücretsiz olarak indirebiliyoruz. VLC Media Player sayesinde neredeyse tüm ses ve video formatlarını harici bir format dönüştürme programına ihtiyaç duymadan oynatabiliyoruz.

Kişiselleştirme seçenekleri de sunan VLC Media Player'ın bu özelliği sayesinde kullanıcılar kendi beğenilerine göre düzenlemeler yapabiliyorlar. Eklenti desteği sunmak gibi çoğu kullanıcı için önemli bir özelliğe sahip olan VLC Media Player aynı anda hem basit hem de kapsamlı olmayı başarabilen nadir medya oynatıcılardan bir tanesi.

KMPlayer

Ücretsiz olarak indirebileceğimiz bir diğer pratik ve kapsamlı medya oynatıcı: KMPLayer. Bu program sayesinde bilgisayarımız üzerinde bulunan tüm ses ve video dosyalarını problemsizce oynatabiliyoruz. Basit arayüzü sayesinde alışıldık kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmiyor oluşu epey hoşumuza gitti.

KMPlayer'ın içerisinde tüm codec dosyaları hazır bir şekilde sağlanıyor. Bu sayede kullanıcılar internet ortamında kodek paketleri aramak zorunda kalmıyorlar. Tema desteği de sunan KMPLayer'ın epey performanslı çalıştığını ve en ufak bir takılma yaşatmadığının da altını çizelim. Üç boyutlu gösterim özelliğine sahip olan KMPlayer, çoğu rakibini rahatlıkla geride bırakabilecek türde bir program.

GOM Player

Tüm medya yürütme işlemlerimizi şık bir arayüz eşliğinde yapmamızı sağlayan GOM Player'ı tamamen ücretsiz olarak edinebiliyoruz.

Hem ses hem de video formatlarını sorunsuzca oynatabilen GOM Player'da tema desteği ve altyazı desteği gibi bir medya oynatıcıda görmek isteyeceğimiz türden özelliklere yer verilmiş. Programda ihtiyacımız olabilecek codec dosyaları hazır halde sunuluyor fakat indirmek istediğimiz herhangi bir codec dosyasını dahili arama özelliği ile de bulma şansına sahibiz.

Kullanıcı dostu arayüzü, altyazı desteği, şık ve tema desteği sunan arayüzü sayesinde GOM Player, video ve ses oynatmak için son derece ideal bir program.

BSPlayer

En popüler medya oynatıcı programlar arasında yer alan BSPlayer, az yer kaplaması ve sistem kaynaklarına yüklenmemesi ile dikkat çekiyor. Elbette bunları yaparken kullanım kolaylığı ve fonksiyonellikten de ödün vermiyor. BSPlayer sayesinde AVI, MKV, MPEG, ASF ve MP3 gibi sık kullanılan formatları sorunsuzca oynatabiliyoruz. Kullanıcılar BSPlayer'ın tema desteğinden faydalanarak daha kişisel bir arayüz oluşturabilme şansına sahipler. Arayüze ek olarak görüntü boyutları ve oranları da yine kullanıcı tercihine bırakılan detaylar arasında.

Eksiksiz bir codec desteği sunan BSPlayer kullanıcıları codec paketleri bulmakla uğraştırmadan görevini yerine getiriyor.

PotPlayer

Basit ve kullanımı son derece kolay olan arayüzüyle dikkat çeken PotPlayer'ı tamamen ücretsiz olarak bilgisayarlarımıza indirebiliyoruz.

Arayüzü her ne kadar basit olsa da programın yapabildikleri gelişmiş oynatıcılarda görmeye alıştığımız cinsten. Örneğin PotPlayer sayesinde üç boyutlu filmleri ve videoları uygun ekipmana sahip olduğumuz takdirde sorunsuzca izleyebiliyoruz.

PotPlayer geniş bir format desteğine sahip. Buna ek olarak sistem kaynaklarına çok yüklenmediği için yüksek boyutlu dosyaları dahi problem yaşamadan oynatabiliyoruz. SMI ve SRT gibi altyazı formatlarına da destek sunan PotPlayer kapsamlı ve pratik kullanımlı bir medya oynatıcı arayanların gözardı etmemesi gereken bir seçenek.

UMPlayer

Açık kaynak olarak geliştirilmiş bir medya oynatıcı olan UMPLayer, en popüler video ve ses dosyalarını sorunsuzca okuyabilen bir seçenek. Dolayısıyla bu oynatıcıya sahip olan kullanıcılar harici bir format dönüştürme programına ihtiyaç duymadan istedikleri dosyaları oynatabilme imkanına sahip oluyorlar.

Altyazı desteği de sunan programın oynatabileceği formatlar arasında AC, AC3, ASF, AVI, DIVX, FLV, H.263, Matroska, MOV, MP3, MP4, MPEG, OGG, QT, RealMedia, VOB, Vorbis, WAV, WMA, WMV veXVID gibi ses ve video format çeşitleri yer alıyor.

Tamamen ücretsiz olarak sunulan UMPlayer, her seviyeden kullanıcının beklentilerini zorlanmadan karşılayabiliyor.

Light Alloy

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda standart sunulan Windows Media Player'a rakip olarak öne çıkan Light Alloy'u tamamen ücretsiz olarak indirip kullanabiliyoruz. AVI, DivX, DVD, MP3, ASF ve WAV gibi popüler video formatlarına destek sunan Light Alloy'ın en güçlü olduğu noktalardan birisi de sadeliği ve kullanım kolaylığı.

Birkaç saniyeden uzun sürmeyen alışma safhasından sonra oynatıcının tüm fonksiyonlarını rahatlıkla kullanabilecek konuma erişiyoruz. Oynatma hızı kontrolü, tam ekran oynatma modu, ekran görüntüsü alma özelliği, kontrast ve keskinlik ayarlama gibi çoğu medya oynatıcıda göremediğimiz özelliklere sahip olması da programın en büyük artıları arasında.

Avidemux

Kapsamlı bir video düzenleme aracı olarak görev yapan Avidemux sayesinde video kesme, video filtreleme ve video dönüştürme gibi işlemleri kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Ücret ödemeden sahip olabileceğimiz bu program AVI, DVD, MPEG, MP4, ASF ve daha birçok farklı video formatına destek sunuyor.

Program sayesinde yukarıda bahsini ettiğimiz işlemlere ek olarak video kalitesini değiştirme ve ses ayarları üzerinde oynama yapabilme imkanına da sahip oluyoruz. Hatta karanlık çıkan videoların parlaklığını artırarak çok daha net olmalarını sağlayabiliyoruz. Sık sık video düzenleme işlemleri yapıyorsanız Avidemux'u denemeniz yerinde bir karar olacaktır.

Ultra Video Joiner

Video birleştirme programı olarak görev yapan Ultra Video Joiner sayesinde videolarımızı sorunsuzca birleştirebiliyor ve daha sonra dilediğimiz formatta kaydedebiliyoruz. Video birleştirme işlemine ek olarak program yardımıyla video kesme işlemlerimizi de kolayca gerçekleştirebiliyoruz.

Program AVI, MPEG, RM, MOV, WMV, ASF, MP4, FLV gibi popüler video formatlarını destekliyor. Dolayısıyla Ultra Video Joiner'da işlem yapabilmek için herhangi bir format dönüştürme programına ihtiyaç duymuyoruz.

Sürükle-bırak yönetimine destek sağlayan programın son derece sade ve kolay anlaşılır bir arayüzü var. Eğer pratik bir video kesme ve birleştirme programı arayışındaysanız Ultra Video Joiner'a göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Ezvid

Pratik bir video düzenleme aracı olarak öne çıkan Ezvid sayesinde film ve slayt gösterileri oluşturabiliyor ve daha sonra bunları YouTube kanalımıza yükleyebiliyoruz. Kolay kullanılabilen yapısı sayesinde bu alanda çok fazla tecrübe sahibi olmayan kullanıcılar dahi Ezvid'i kullanarak video oluşturma ve yükleme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Tamamen ücretsiz olarak indirilebilen bu program kendi videolarını oluşturmak ve YouTube üzerinde yayınlamak isteyen kullanıcıların kaçırmaması gereken bir seçenek.

HandBrake

Handbrake, tamamen ücretsiz olarak indirebileceğimiz bir CD/DVD/Blu-Ray dönüştürme ve kaydetme aracı olarak görev yapıyor.

Bu programı kullanarak DVD filmlerimizi zahmetsizce MPEG-4, MP4, MKV, AAC, MP3 ve daha pek çok formata dönüştürebiliyoruz. Basit arayüzü sayesinde ilk kez kullanacak olanlar dahi zorlanmadan işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Fakat bu konuda önemli bir noktanın altını çizmemiz gerekiyor; Handbrake sayesinde yalnızca kopya koruması olmayan DVD'lerimizi dönüştürme işlemine tabi tutabiliyoruz.

Freemake Video Downloader

Freemake Video Downloader, kullanıcılarına birçok popüler video paylaşım sitesinden istedikleri videoları bilgisayarlarına indirme şansı veriyor.

Pratik kullanımlı bir video indirme programı olarak tanımlayabileceğimiz Freemake Video Downloader'ı kullanabilmek için sadece videonun linkini programın arayüzündeki ilgili bölüme yapıştırmamız gerekiyor.

Bu aşamadan sonra videonun formatını seçerek indirme işlemini başlatabiliyoruz. Desteklenen formatlar arasında AVI, MKV, MP3, iPhone, iPod, Android, PSP ve 3GP gibi sık kullanılan formatlar mevcut.

Freemake Video Converter

Pratik kullanımlı bir video dönüştürme programı olarak görev yapan Freemake Video Converter sayesinde videolarımızı farklı formatlara zahmetsizce dönüştürebiliyoruz.

AVI, MP4, 3GP, DVD ve MP3 formatlarına destek sunan Freemake Video Converter ile format dönüştürme işlemlerine ek olarak video kesme ve kırpma işlemlerini de gerçekleştirebiliyoruz. Temiz ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde programı herkes rahatlıkla kullanabilir.

Format Factory

Format Factory, farklı dosya formatları arasında dönüşüm yapabilmemize olanak sağlayan bir program. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu program sayesinde video, ses veya görüntü fark etmeksizin tüm medya türlerinin formatlarını kolayca dönüştürebiliyoruz.

MP3, AVI, 3GP, MOV, MKV, AMR, MMF, M4A, MP2, ICO, TIF, TGA, PCX formatları başta olmak üzere daha pek çok medya formatına destek sunması, Format Factory'nin en önemli özellikleri arasında. Kullanıcılar ekstra bir format dönüştürme programına ihtiyaç duymadan tüm dönüştürme işlemlerini tek bir program üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

CamStudio

CamStudio bilgisayarımızın ekranında olup bitenleri kaydetmek amacıyla kullanabileceğimiz bir program ve tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Çekmiş olduğumuz videoları ister SWF istersek de AVI formatında kaydedebiliyoruz.

Programı kullanabilmek için öncelikle ekran boyutu seçmemiz gerekiyor. Ekranın tümünü kaydedebileceğimiz gibi bir bölümünü de kaydetme imkanımız var. Kayıt işlemi esnasında arkaplan seslerini iptal edebiliyoruz. Tamamen ücretsiz olması ve sunduğu gelişmiş özellikler ile CamStudio'yu ideal bir ekran kayıt aracı haline getiriyor.

 1. 2015 Yılının En İyi Bilgisayar Programları
 2. En İyi Antivirüs Programları
 3. En İyi Zararlı Yazlım Temizleme ve Casus Yazılım Engelleme Programları
 4. En İyi Güvenlik Duvarı Programları
 5. En İyi Disk Birleştirme Programları
 6. En İyi Silinen Dosyaları Geri Getirme ve Dosya Kurtarma Programları
 7. En İyi Dosya Kaldırma ve Silme Programları
 8. En İyi Dosya Yedekleme ve Senkronizasyon Programları
 9. En İyi Sistem Bakım ve Bilgisayar Hızlandırma Programları
 10. En İyi İnternet Tarayıcılar (Browserlar)
 11. En İyi E-Posta (Email) İstemcileri
 12. En İyi Mesajlaşma ve İletişim Programları
 13. En İyi Resim ve Fotoğraf Görüntüleme Programları
 14. En İyi Resim, Fotoğraf Düzenleme ve Çizim Programları
 15. En İyi Müzik Oynatıcılar (Çalarlar) ve Ses Düzenleme Programları
 16. En İyi Video Oynatıcılar ve Video Düzenleme Programları
 17. En İyi Dosya Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Dosya Açma Programları
 18. En İyi Dosya ve Disk Yöneticileri
 19. En İyi Çevrimiçi Dosya Depolama Servisleri
 20. En İyi Metin Editörleri ve Ofis Programları
 21. En İyi PDF Okuma, Hazırlama ve Düzenleme Programları
 22. En İyi CD/DVD/Blu-ray ve Disk Yazma Programları
 23. En İyi Dosya İndirme Programları
 24. En İyi Uzak Masaüstü Programları

YORUMLAR