Android’in Resimli Kısa Tarihi

6 yıllık zaman çerçevesinde Android işletim sisteminin gelişimi ve mobil dünyada yarattığı değişiklikleri inceliyoruz.

Android’in Resimli Kısa Tarihi

6 yıldır hemen her yerde bambaşka biçimlerde bizimle olan Android işletim sisteminin yaşadığı evrimi kısaca gözden geçirdik. Google mobil akıllı telefon piyasasına balıklama dalarken, yanında getirdiği teknoloji bugün dünyada herkesçe bilinen ve kullanılan bir mobil fenomen nasıl oldu? Kısaca göz atıyoruz…

Android işletim sistemi hemen hemen her altı ayda bir kendini geliştirerek güncelliyor. Çeşitli yenilik ve kolaylıklarıyla kullanıcılarını etkileyen sistemi, ilk çıktığında 2 ayda bir güncelleniyordu. Bu durum Google Android ARGE laboratuvarlarının hiç boş durmadığının bir göstergesi olarak da algılanabilir.

Sektörde Android kadar kendini süratle güncelleyebilen başka bir işletim sistemi yok. Microsoft’un işletim sistemi 2-3 senede bir güncelleniyor, Apple iOS ise hemen her sene düzenli olarak yenileniyor. Ancak Android’e gelince durum çok farklı.  Google hiçbir yeniliği uzun süre kullanıcılarından saklamıyor. Yeniliği sunar sunmaz üzerinde yapılan her değişiklik ve düzeltme için de sürekli sistemi güncellemeye devam ediyor. 

Android işletim sistemi sadece bir yazılım olarak algılanmamalı. Sistem geliştiği süreç içerisinde mobil akıllı telefonların donanım ve görünüm özelliklerine de şekil verdi. 

Android’in ilk görünen yüzü Milestone 3 ve 5 (Android 0,5)

Şekerleme isimlerinden önce Google, Android için son derece ciddi isimler kullandı. Ancak bu çok uzun sürmedi. Telefonların fiziksel yapıları o zamanlar henüz dikey ve geniş olarak tasarlanmadığından Milestone küçük ekranlara uyum sağlayacak şekilde geliştirilmişti. 

320x420 ekran çözünürlüğü ile Milestone ilk olarak HTC telefonlarda görüntülendi. 2007 yılında Apple telefonda devrim yaratan teknolojisini piyasaya sürünce Google her şeyi yeni baştan elden geçirmeye karar verdi.

Çıkışından hemen 2 ay kadar sonra Aralık 2007’de Google 480x320 çözünürlüğe geçerek sistemi yeniledi ve ara yüzüne biraz daha çeki düzen verdi. Bu yeni işletim sisteminin adı Milestone 5 olarak adlandırıldı. 

Milestone 5'e gelen yenilik telefonların fiziksel olarak da değişmeye başlamasının ilk adımı olarak bilinir. Değişen çözünürlük HTC'de görüntülenen menüden farklı ara birimler, telefonların biraz daha uzamasına ve ekranların uzun dikdörtgen şekle bürünmesine sebep olmaya başlar. 

Android 0,9 Beta dönemi

Android tarihinde Beta dönemi, artık bugün bildiğimiz ve alıştığımız ara yüze en benzeyen dönem olarak da biliniyor. Milestone 5 ile beraber gelen pek çok özellik yenileriyle değiştirilmiş, aşağı ve yukarı kaydırma çubukları eklenmiş, açılan pencereler daha düzenli hale getirilerek, menüler kullanıcı dostu olmaya başlamıştı. 

Telefonların pil ve şarj durumlarının daha kolay ulaşılabilir noktalarda kontrolü, uygulama takip ve ayarlar bu sürümle beraber ön plana çıkmaya başladı. Beta’nın kullanıcılara sunduğu bir diğer yenilik ise kullanışlı bir kilit ekranı seçeneği oldu. 

Beta bunlarla kalmadı. Sistem, artık telefonları yan çevirdiğimizde ekranın hareket ederek yatay hale gelmesinin temellerinin atıldığı işletim sistemi olarak da biliniyor. Uygulamalar olarak alarm, hesap makinesi, Google Maps gibi seçenekler bu sürümle mobil telefonlarımızda hayat buldular. 

  1. Android’in Resimli Kısa Tarihi
  2. Android 1.0 ve Google’dan ciddi uygulama ve donanım atağı
  3. Android 2.0 Éclair‎ GPS endüstrisinin bombası
  4. 2.1 Güncellemesinin ardından başlayan bitmeyen savaş
  5. Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve modern zamanlar

YORUMLAR