Android’in Resimli Kısa Tarihi

6 yıllık zaman çerçevesinde Android işletim sisteminin gelişimi ve mobil dünyada yarattığı değişiklikleri inceliyoruz.

Android 2.0 Éclair‎ GPS endüstrisinin bombası

Donut 1.6’ya yükseldikten tam 41 gün sonra, 2009 yılının Ekim ayında ikinci jenerasyon Android cihazı Motorola Droid tanıtıldı. 

Donut 1.6’ya yükseldikten tam 41 gün sonra, 2009 yılının Ekim ayında ikinci jenerasyon Android cihazı Motorola Droid tanıtıldı.

G1 üzerinden büyük bir donanım yükseltmesi gören bu Android cihaz 3.7 inch ekranı 854 x 480 çözünürlükte yine bir mekanik klavyeye sahipti, ancak tek işlemcili (600 Mhz TI OMAP) 256 MB RAM sahibi olan bu canavar piyasayı fena salladı. Droid’in arkasında çok güçlü bir reklam kampanyası da vardı. Amerikan Verizon firmasının o zamanlar amiral gemisi olarak tanıtılıyor ve güçlü özellikleri dikkat çekiyordu.

Android 2.0 Éclair, son derece şık bir tasarımla Android tasarım tarihinde özel bir yere sahip oldu. ‎

Android 2.0’ın ilk dikkat çeken özelliği yeni kilit ekranıydı. Yana kaydırıp ekranı açmak Apple tarafından patent aldığı için, Google farklı kaydırma özellikleriyle kilit ekranı donatmıştı. Kilit ekran sola döndürüldüğünde telefon açılırken, sağa döndürüldüğünde telefon sessize alınabiliyordu.

SMS mesaj özellikleri ve menüsü ile birlikte Android Mağazası menüleri de değişmiş, daha kullanıcı dostu olmuşlardı. Google Map uygulamasına ‘Navigate’ butonu eklenerek GPS sistemlerinin daha faydalı kullanılmasına da olanak tanınmıştı. Telefon çağrı menüsü tamamen değiştirilmiş, arama sayfasından hem numara çevrilmesi, hem de SMS ve e-mail atılabilmesi  mümkün kılınmıştı. 

Nexus One, Google telefonun hayatımıza girişi

2010 yılının Ocak ayında henüz Motorola bombası hala sıcakken Google Nexus serisini tanıttı. Google için yeni bir kilometre taşı olarak da bilinen Nexus efsanesi böylelikle başlamış oldu. 


Nexus’un ilk üreticisi HTC, cihazı 1Ghz tek işlemcili, 512 MB RAM, 512 MB depolama alanı, 3.7 inçlik AMOLED ekran donanımıyla piyasaya sürdü.  Nexus One, Google Android macerasının kendine özgü, Google’dan güncellemeleri kendi yapabilen bir cihaz olarak tanındı. Nexus One, sadece web üzerinden 529.99 $’lik fiyatıyla satılmaya başlandı ancak bu pazarlama taktiği pek başarılı olmadı

Animasyonların yeniden keşfi: Android 2.1

Tasarım Google için her şey demek. Her Android sürümünde görselliğe önem veren Google, Android 2.1 ile hareketli duvar kağıtlarının kullanılmasına olanak tanıdı.

2.1 Android, animasyon işini neredeyse menülerin hemen hepsine uyguladı. Fotoğraf albümleri daha farklı bir görselliğe kavuşturdu. Ancak bu animasyonlu güncelleme kısa zamanda cihazların da güncellenmesine sebep olacaktı. 

  1. Android’in Resimli Kısa Tarihi
  2. Android 1.0 ve Google’dan ciddi uygulama ve donanım atağı
  3. Android 2.0 Éclair‎ GPS endüstrisinin bombası
  4. 2.1 Güncellemesinin ardından başlayan bitmeyen savaş
  5. Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve modern zamanlar

YORUMLAR