Android’in Resimli Kısa Tarihi

6 yıllık zaman çerçevesinde Android işletim sisteminin gelişimi ve mobil dünyada yarattığı değişiklikleri inceliyoruz.

2.1 Güncellemesinin ardından başlayan bitmeyen savaş

iPhone'un piyasaya ilk çıkışında Google'ın büyük payı olduğunu biliyor muydunuz? O dönem Google CEO'su Eric Schmidt, Apple yönetim kurulunda da bir sandalyeye sahipti. Google, iPhone için Google Maps, Arama ve YouTube gibi uygulamaları destek olarak tedarik ediyordu. 

Nexus One ile beraber Apple ve Google arasındaki bu denge rekabete dönüşerek bozulmaya başladı. Android'in iOS'dan daha atak bir şekilde gelişmeye başlaması ve dünya telefon piyasasındaki devlerin Nexus One prototipini örnek alarak, Android telefon dünyasında patlama yapması Apple'ın hiç hoşuna gitmedi.

Neredeyse dev elektronik üreticilerinin hemen hepsi Nexus patentini satın alarak Android telefon üretmeye başladılar. Apple savaşında tek başına kaldı ve bambaşka pazarlama stratejileri geliştirmeye başladı. Pek çok noktada Google ile yollarını ayırdı.  

Android 2.2 Froyo ve 2.3 Gingerbread ve 3.0 Honeycomb: Tablet dünyasına geçiş

Daha hızlı ve daha çok flash animasyonlar kullanan Froyo uzun süre en çok tercih edilen Android sistemi oldu. 2010 Apple ve Google arasında tabletlerin savaş yılı olarak da bilinir. Froyo işletim sistemli tabletler biraz düşük performans gösterirken, Apple bu durumdan faydalanarak 10 inçlik tabletlerini piyasaya sürdü. Google ancak 9 ay kadar sonra Motorola Zoom ve Honeycomb işletim sistemiyle buna bir cevap verebildi. 

Honeycomb güncellemesi gelmeden önce Gingerbread'den bahsetmemek yanlış olur. Gingerbread Android güncellemelerinin şahı olarak tanımlanabilir. Bugün kullanılan tüm yeni sistemler ve donanımsal algoritmik tanımlamalar Gingerbread ile öngörülmüş gibi görünüyordu. 

Gingerbread uygulama açısından oldukça zengin geldi. Bunun yanı sıra süratli ve daha az kaynak tüketmeye yönelik bir alt yapıya da sahipti. Kopyala yapıştır tekniği daha geliştirilmiş, aralık çubukları eklenerek her hangi bir dokümanın istenilen bölümünün kopyalanmasını da olanak tanınmıştı. 

Gingerbread o kadar tutuldu ki hala Google tarafından güncelleme alabilen tek en eski sürüm olarak tarihte yerini koruyor. 

Android 3.0, Honeycomb tablet ve tasarımda Rönesans

Gingerbread ile gelen tüm yenilikler ne kadar ilgi çekici olursa olsun, Android hala kendini iPhone karşısında çirkin ördek yavrusu gibi hissediyordu. Tam bu sıralarda Matias Duarte isimli genç bir adam, Palm işletim sisteminin iflasından faydalanan HP’nin Palm’ı satın alınmasına içerleyerek Google’a geçti. HP Palm’ı Google’dan önce satın alarak ekmeği kapmıştı. Ancak usta fırıncı Google’da kalmıştı. 

Mathias Duarte bu tarihten itibaren, Honeycomb ile Google’ın hem mobil telefonlarda hem de tabletlerde geleceğini değiştiren kullanıcı ara yüzü tasarımcısı olarak anılacaktı. 

Honeycomb 2011 yılının Şubat ayında Motorola Xoom ile piyasaya çıktı. Daha önceki hiçbir Android ara yüzüne benzemiyor, hem tabletlere hem de Android telefonlara kolaylıkla uyum sağlayabiliyor, platformlar arası geçişleri süratli ve mümkün kılıyordu.

Motorola Xoom; 10-inch, 16:9 tablet standardıyla büyük beğeni topladı. 1GB RAM onu son derece süratli kılmıştı. Ayrıca çift çekirdekliydi ve 1Ghz Nvidia Tegra 2 ekran kartı kullanıyordu. Honeycomb ise bu konfigürsyonu mükemmel bir şekilde yönetecek kapasiteye sahipti. Kısa zamanda çirkin ördek Google, bir kuğuya dönüşmeye başlamıştı bile.

  1. Android’in Resimli Kısa Tarihi
  2. Android 1.0 ve Google’dan ciddi uygulama ve donanım atağı
  3. Android 2.0 Éclair‎ GPS endüstrisinin bombası
  4. 2.1 Güncellemesinin ardından başlayan bitmeyen savaş
  5. Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve modern zamanlar

YORUMLAR